Kanadské borůvky: základem je kyselá půda, slunce a ochrana před větrem

Borůvky

Kanadské borůvky patří mezi keře, na kterých se vytváří lahodné bobulovité plody. Její pěstování není složité, avšak je třeba zachovat určité podmínky, které se týkají zejména půdních preferencí rostliny. Pokud bude rostlina spokojená, může plodit až 20 let a na jednom keři sklidíte 6 až 8 kg plodů. Kanadská borůvka je výhodná v tom, že odolává vysokým mrazům. Měli byste ale vědět, že není odolná vůči chorobám.

Jak vybrat zdravý borůvkový keř?

Už v obchodě si keř pořádně prohlédněte. Rostlina by měla být stará 2 až 3 roky, protože to je právě to období, kdy se začínají objevovat první plody. Měla by být dobře zakořeněná v květináči o objemu 2 až 3 litry a výška sazenice by měla být přibližně 40 cm. Zkontrolujte, zda listy nemají nějaké skvrny nebo deformace, které by mohly naznačovat škůdce nebo houbová onemocnění.

Kdy vysadit borůvky?

Keře je vhodné sázet kdykoli od března do podzimu, ale ideální je počkat, až pomine nebezpečí mrazů. Do té doby je možné borůvky pěstovat i v nádobách. Nejlépe se chytají borůvky, které vysazujeme na podzim.

Borůvky
Foto: Unsplash

Jak vybrat vhodné stanoviště pro borůvky?

Vzhledem k tomu, že tato rostlinná vydrží na zahradě více než 20 let, je dobré si umístění dobře promyslet. Borůvky milují slunce, takže jim vyberte takové stanoviště, které je prosluněné, ale zároveň chráněné před větrem. Vysoké keře vysazujeme ve vzájemné vzdálenosti 1 a půl metru, menší, krátké a zakrslé keře s rozestupy asi 1 m.

Jak okyselit půdu pro borůvky?

Borůvky vyžadují kyselé půdní prostředí. Jeden ze způsobů, jak okyselit půdu, je použit elementární síru. Ta je obvykle v práškové formě. Je možné ji aplikovat ručně nebo pomocí rozmetadla. Pokud připravujete nové místo pro výsadbu, stačí síru rozprostřít po zemi a zapracovat do horní vrstvy půdy do hloubky asi tak 24 až 30 cm. Pokud už na své zahradě máte borůvky, stačí posypat půdu kolem základny. Množství síry, kterou použijete, závisí na aktuální úrovni pH půdy, ale také na jejím typu. Tímto způsobem je možné snížit pH půdy klidně o 1 stupeň najednou.

  • Dalším způsobem, jak okyselit půdu, je použít okyselovač půdy. Jedná se o hnojivo, které je dostupné pro azalky, rododendrony, borůvky a brusinky. Používá se ve vegetačním období asi jednou za dva týdny. Zvyšuje tvorbu květů a samozřejmě i plodů.
  • Kávová sedlina se obecně považuje za hnojivo, které vyhovuje kyselomilným rostlinám. Půdu ale okyseluje jen velmi pomalu.

Jak zajistit co největší úrodu?

Pokud pěstujete borůvky, počítejte s tím, že si budete muset koupit minimálně 2 rostliny. Opylují se totiž mezi sebou. Pokud se rozhodujete, jestli koupí jednu nebo více odrůd, je dobré znát určité skutečnosti. Mezi sebou se opylí i různé druhy borůvek. Výhodou výsadby různých odrůd borůvek je možné prodloužení doby plodnosti. Nově vysazené keře je dobré na zimu přikrýt, nejsou ještě tolik odolné vůči mrazu. Zavedené rostliny už jsou schopné přežít mráz i do – 20 °C.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/przewodnik-upraw/uprawa-borowki-amerykanskiej?from_redirect=httpsAFFwww.lovethegarden.comFpl-plFartykulFsadzenie-i-pielegnacja-borowki-amerykanskiej

https://www.bhg.com/blueberry-soil-ph-8417191

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!