Zalíbily se vám náprstníky? Je čas na sběr semen

Jde o rostliny jedovaté, takže se nehodí pro rodiny s malými dětmi nebo zvídavými psy. Ale jinak není vůbec žádný důvod k tomu, abyste si jejich impozantní přítomnost na zahradě odpírali. Právě teď dozrávají jejich drobná semena a pokud si je nasbíráte a vysejete příštího jara, pokvetou vám ještě tentýž rok.

Dobrou zprávou je, že v české ani evropské přírodě nepatří náprstníky mezi ohrožené druhy, takže může svůj zdroj semen najít zde. Někdy také zplaňují třeba v okolí hřbitovů nebo vám možná pomocnou ruku podá hodný soused. Semínka ani nemusíte vydrolovat z vyschlých semeníků. Jen je přesypte do papírového sáčku a nechte při pokojové teplotě.

Jak na jarní výsev náprstníku

A co si s nimi počít? Už v únoru nebo březnu je můžete vysít pod sklo do skleníku nebo třeba domácího pařeniště. Jsou velmi drobná, takže je stačí přitlačit lehce na povrch půdy. Zalévejte mírně, přemokření ráda nemají. A pokud všechno půjde dobře, vyklíčí vám už do dvou týdnů. Lze je samozřejmě vysít i v dubnu přímo na záhon, v takovém případě se však dost možná květů už v prvním roce nedočkáte.

Jak pěstovat náprstník

Po zmrzlých vysaďte sazeničky na záhon. Bude se jim líbit u plotu nebo jiné opory, protože vysoké druhy mohou dorůst až 180 centimetrů. Mezi náprstníky lze najít jak dvouleté, tak i vytrvalé druhy. O tom, kdy vám vykvetou, také rozhoduje kultivar. Některé to zvládají už v květnu a červnu, jiné si na své velké finále počkají až do podzimu.

Vysazujte je do světlého stínu s kyprou půdou. Zalévat příliš nepotřebují. Mnohem lépe totiž překonávají sucho než přemokření. Díky jejich jedovatosti si na nich nepochutnávají prakticky žádní škůdci, takže další péče bude minimální. Pouze se vyplatí rosltiny po odkvětu seříznout, pokud tedy nestojíte o další várku semínek.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)