Třapatka nachová a třapatka bledá: Na zahrádce se vyplatí mít obě

Třapatka

Obě pocházejí ze Severní Ameriky, obě se mohou pochlubit mnohými léčivými účinky. Přesto bývá v zahradě zpravidla pěstována pouze třapatka nachová (Echinacea purpurea). A proč by jí měla dělat společnost i třapatka bledá (Echinacea pallida)? Inu, protože se každá z nich hodí tak trochu na něco jiného…

Jestliže už doma třapatku nachovou máte, pak k ní můžete její méně známou sestřičku jednoduše přisadit. Obě si libují v jižních polohách, propustných půdách a na plném sluníčku. A léčivé tinktury či čaje z nich můžete rovněž připravovovat absolutně stejným způsobem, jejich použití se však v drobném detailu liší.

Třapatka na chřipku a třapatka na nachlazení

Určitě tušíte, že rozhodně nejde o jedno a totéž a své o tom vědí i třapatky. Zatímco tinktura nebo třeba sirup z třapatky nachové si skvěle poradí s běžným nachlazením, rýmou a a infekcí močových cest, na skutečnou chřipku se mnohem lépe hodí třapatka bledá. Vyplatí s tedy pořídit si od obou šikovné léčivé zásoby. Každá z nich pak stimuluje imunitu a dodává organismu tolik potřebnou energii pro boj se nepříjemným onemocněním.

Třapatka, známý lék na bolest hlavy…

Říká se jí také sobí bylinka, protože právě tato zvířata ji vyhledávala ve chvílích, kdy byla zraněná nebo nemocná, domorodí indiáni si pak třapatku oblíbili především pro léčbu bolestí hlavy. A kde se vzala její pověst jako bojovnice proti chřipce a nachlazení? Může za to jeden špatný překlad švýcarského obchodníka, který nerozuměl indiánskému jazyku zdaleka tak dobře, jak si myslel. O tom, že třapatka takové účinky má, se totiž předtím v Americe nevědělo. Teprve Evropané čirou náhodou odhalili její největší potenciál!

 

Je oblíbená také proto, že nemá prakticky žádné vedlejší účinky. Pozor by si na třapatku měli dávat jen lidé, trpící autoimunitními chorobami. Díky působení třapatky by se jejich stav mohl nepříjemně zhoršit.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)