Zajímavosti ze světa mučenek

Mučenku máme spojenou především s jejími nádhernými květy a dvojitými okny venkovských stavení, kde se jí za časů našich babiček neobyčejně dařilo. Ale věděli jste například, že dříve sloužila jako šikovná výuková pomůcka nebo že plody některých druhů nejsou jedinou jedlou částí rostliny?

Mučenky se k nám dostaly z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Jde o liány, pnoucí se často do délky i několika desítek metrů. Milují slunce a nesnáší přemoření. A také klamou tělem – i když jejich květy vypadají jako desetičetné, ve skutečnosti tvoří polovinu lístků ty okvětní a druhou polovinu korunní. Jsou však zpravidla stejně zabarvené, takže nás matou.

Odkud se vzal odborný název passiflora?

Když jezuitský mnich Ferari poprvé spatřil nádherné květy mučenky, připomínala mu jejich pakorunka trnovou korunu a jejich okvětní lístky (viz výše) deset apoštolů, kteří se zúčastnili jeho ukřižování. I proto byla mučenka v Americe využívána jako názorná edukativní pomůcka při obracení domorodého obyvatelstva na křesťanství. A název? Passio znamená utrpení a flora květ.

Mohou mučenky v našich podmínkách plodit a kvést celoročně?

Kupodivu ano, stačí jim dopřát stejně dlouhý den, jako v tropech, tzn. přibližně 12-13 hodin slunečního svitu. Pomozte si umělým dosvětlováním. Mučence kupodivu tato praktika nevadí, na zimním odpočinku vyloženě netrvá.

Čaj z mučenkových listů proti nespavosti

Máte doma některý z jedlých druhů? Pak utrhněte 4-6 dobře vyzrálých listů, nechte je vylouhovat v šálku horké vody (stačí deset minut) a vzniklý odvar vypijte před spaním. Uvidíte, jak krásně se vám bude tuto noc spát. Vždyť podle Mayů uměla mučenka přinášet krásné sny.

Náš tip: Z jedlých mučenek se u nás nejčastěji pěstuje mučenka jedlá (Passiflora edulis) a mučenka pleťová (Passiflora incarnata).

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)