Zakrslý banánovník „Dwarf Cavendish“ a jeho pěstování

Banánové listy

Pokud máte zájem pěstovat některý ze zakrslých banánovníků, měli byste mít k dispozici pořádně slunné místo uvnitř bytě. Banánovník je tropická rostlina, které je v zakrslých variantách (například Dwarf Cavendish) vhodná i pro pěstování v bytě. Pokud se vám bude jeho pěstování dařit, odmění vás svými sladkými plody. Tvarem a vzhledem jsou stejné jako ty, které můžete běžně koupit v obchodech, jsou však o něco menší.

Výhody zakrslého banánovníku

Banánovník skvěle čistí vzduch, ze kterého odstraňuje formaldehyd. To je rakovinotvorná látka, které se bohužel běžně používá při zpracování dřeva, které se běžně používá na interiérový nábytek. Uvolňuje také kyslík, což je vhodné pro lidi, kteří trpí na astma či jiné plicní onemocnění. Růst banánovníku je velice rychlý a požita může být jakákoli jeho část: nehrozí otrava ani malým dětem, ani domácím mazlíčkům. Její množení je snadné, lze to udělat oddělením oddenků, které se tvoří u vzrostlého banánovníku.

Vhodný substrát

Základem pěstování banánovníku je vybrat mu vhodný substrát. Existují speciální substráty, namíchat si můžete také svůj vlastní. Do klasické univerzální zeminy přimíchejte perlit a kokosové vlákno. Perlit lépe provzdušní půdu, působí tedy proti prevenci hniloby a plísní, kokosové vlákno usnadní odtok a pomáhá udržovat vlhkost v půdě. Je vhodné půdu obohatit vermikompostem nebo kostní moučkou.

Banán list

Foto: Pixabay

Hnojení banánovníku

Je třeba zvolit takový květináč, který nebude ani příliš velký (hrozí příliš velká vlhkost) ani příliš malý (může bránit v růstu). Banánovník roste opravdu velmi rychle, takže bude třeba ho přesazovat. Banánovník hnojíme jednou za měsíc. V období, kdy banánovník kvete, je vhodné přidat více hnojiva s obsahem fosforu. Jakmile se začnou tvořit plody, přidejte hnojivo s vyšším obsahem draslíku.

Hnojivo z banánovníku

Zatímco hnojivo připravované například pro růst orchidejí z banánových slupek je poměrně známé. Někdo dokonce přidává do půdy nakrájenou banánovou půdu, to se ale nedoporučuje, protože ta začne hnít ještě před tím, než stihne uvolnit draslík. Vzniká tak riziko hniloby kořenů rostliny, kterou jste chtěli o draslík obohatit.

Zálivka rostliny

Banánovník miluje vlhkou půdu. Ideální je zálivka asi jednou za týden. Důležité je kontrolovat propustnost půdy, aby nedošlo k hnilobě kořenů. Před každou další zálivkou je potřeba, aby si 2 cm horní vrstvy půdy proschnuly. Pokud se rostlině kroutí listy, je zapotřebí zalévat více. Naopak žluté listy jsou známkou toho, že byste zálivku měli snížit. Listy mlžte vodou v rozprašovači.

Sluneční světlo

Banánovník potřebuje asi 6 hodin slunečního světla denně. Někdy si vystačí s menším množstvím, nicméně bude produkovat méně plodů.

Zdroj: https://thenewhealthcycle.com/2019/04/15/how-to-care-for-dwarf-cavendish-banana-plants-indoors/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!