Střevíčníkovce – orchideje, jejichž přesnou lokalizaci tají vědci i před svými kolegy

Říše rostlin je plná nejrůznějších zajímavostí a nevšedností. Ne vždy si však můžeme být jistí tím, že jejich krása přežije i během následujících generací. Vliv člověka se totiž na mnoha druzích může podepsat více než fatálně.

Odborníci proto bijí na poplach a snaží se chránit poslední ostrůvky těch květin, které se ještě zachránit dají. A právě mezi takové patří i střevíčníkovce (Paphiopedilum).

Orchideje, které se množí v laboratoři

Jde o druhy, žijící v prostředí, jež byla člověkem v minulých letech nejvíce poškozena. Po celém světě najdeme hned 17 druhů tohoto rodu, z nichž více než polovina (přesněji 8) je řazena v celosvětovém červeném seznamu mezi druhy kriticky ohrožené. A co vlastně toto označení znamená?

Foto: Daderot / Creative Commons / CC0 License

Bohužel nic jiného než to, že v přírodě už jich roste jen několik desítek až stovek, a to pouze na jedné či několika málo lokalitách. Celý rod je vedený v příloze 1 mezinárodní úmluvy CITES.

Orchidej, kterou znají jen nemnozí – naštěstí

Jedním z takový druhů (který se mimochodem daří úspěšně zachovávat a množit i v trojské botanické zahradě) je i Paphiopedilum delenatii. „Tento druh je příkladem, jak krásná rostlina může vlivem bezohledné činnosti člověka zcela vymizet z přírody. Pochází z malé horské oblasti jižního Vietnamu a vyznačuje se nezvyklým růžovým květem.

Lokality výskytu se v minulosti staly cílem sběratelů a obchodníků s orchidejemi, čímž byly populace v krátké době zcela zdecimovány. Dnes jen pár botaniků ví, ve kterých obtížně dostupných lokalitách se nachází. Jejich přesná poloha se úzkostlivě tají a nezveřejňuje se ani ve vědecké literatuře,“ vysvětluje Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin.

Náhledové foto: Orchi / Creative Commons / CC0 License

Zdroj: https://kladensky.denik.cz/z-regionu/puvab-orchideji-i-jejich-opylovaci-triky-predstavi-botanicka-zahrada-na-vystave-20160223-6a5l.html, https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/zahrada-v-troji-ma-evropsky-unikat-vykvetla-vzacna-orchidej-303134, https://www.protext.cz/zprava.php?id=28677

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)