Vypěstujte si mučenku – postačí vám plod z obchodu a trocha šikovnosti. V domácnosti kvete a leckdy i plodí

Mučenky patří k velmi zajímavým pokojovým rostlinám. Málokdo však ví, že maracuja prodávaná o obchodech je plodem mučenky jedlé (Passiflora edulis). Její semena snadno vzchází a dařit se jí bude téměř kdekoliv.

Pokud se však rozhodnete vsadit na rostlinu z obchodu, pak můžete vsadit i na různé atraktivní kultivary jako je například „Amethyst“, „Constance Elliot“, „Purple Haze“ anebo nevšední „Byron Beauty“.

Kde se vzal název mučenky

Když misionáři dorazili do Jižní Ameriky a spatřili její neobvyklé květy, viděli v nich symboly umučení Krista (tedy trnovou korunu). Vznikl tak název, který je platný dodnes a vztahuje se na celý rod. A to i přesto, že květy některých druhů jsou mnohem menší a skromnější.

Foto: Pixabay

Co potřebují mučenky ke své spokojenosti

Většina mučenek patří mezi rostliny tropického pralesa, takže potřebují především hodně rozptýleného světla, a také teplo a vlhko. Všechny vyžadují rovněž i dobu klidu, která je nezbytná pro správné založení poupat. Mučenku je také vhodné letnit venku (na balkóně, terase nebo třeba v zimní zahradě). Musí však být chráněna před větrem, a neustále v teple, i když ne na slunci.

Takové podmínky předznamenávají rychlý růst a bujné kvetení, protože poupata se vyvíjejí pouze tehdy, když se teplota vzduchu pohybuje v létě kolem 22-25 ° C a v zimě je o něco nižší. Po celé vegetační musíme také rostliny často zalévat (přemokření však rády nemají) a systematicky je vyživovat hnojivy určenými pro kvetoucí rostliny. Ráno se také vyplatí je každý den vydatně rosit, aby netrpěly příliš suchým vzduchem, který v domácnostech často bývá.

Na konci léta, ale ještě před prvními podzimními mrazíky, se musí tyto půvabné rostliny opět vrátit do místnosti, protože absolutně nesnášejí mrazy. V bytě potřebují velmi světlé místo, ne však na přímém slunci. Postupně by se také měly začít připravovat na období vegetačního klidu, v tom jim pomůžete tak, že je přestanete hnojit a omezíte zálivku.

Náhledové foto: Pixabay

Jak zimovat mučenku

Pamatujte si také, že v období říjen-listopad je třeba mučenku přemístit do chladnější místnosti, kde zůstane až do jara. Teplota se pohybuje podle druhu. Teplomilnější mučenky si vystačí s teplotami kolem 15-18 °C, jiné preferují chladnější teploty kolem 8-10 °C (sem patří i maracuja).

Koncem zimy je nutné v místnosti s mučenkami postupně zvyšovat teplotu a rostliny také o něco častěji zalévat. V březnu je pak začněte přihnojovat, aby do jara vystartovaly co nejlépe. Při správné péči kvete mučenka téměř celé léto. Po opylení mohou některé květy nést i jedlé plody, i když v našich podmínkách dozrávají jen zřídka a nejsou tak chutné jako plody z obchodů.

Zdroj: https://www.nelenprozelen.cz/poradna/vypestujte-si-mucenku-detail-33

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)