Vypěstujte si domácí zeleninu. S tím správným pařeništěm je to snadné

Pařeniště

V posledních letech se na něj možná trochu zapomnělo, to ale nic nemění na tom, že svoji práci se zeleninovou úrodou odvádí skvěle. V některých činnostech dokáže nahradit skleník – je možné si v něm přepěstovat rostliny už před začátkem zahrádkářské sezony, urychlit jejich pěstování a samozřejmě ochránit rostliny před jarními mrazíky, dešti a škůdci. I přesto, že jde o naprosto jednoduché zařízení, s vaší zeleninovou úrodou dokáže téměř zázraky. Na co se zaměřit při jeho výběru?

Pařeniště funguje jako zmenšený skleník

Pařeniště jsou opět v módě. A není se čemu divit. Hlavním důvodem pro pořízení pařeniště je prodloužení zahrádkářské sezony, která díky němu může klidně začít už před příchodem toho pravého jarního počasí, pomoct dokáže také s urychlením růstu rostlin. Funguje na podobném principu jako skleník, oproti němu má ale znatelně nižší pořizovací náklady a navíc je umístitelné téměř kamkoliv – stačí větší balkon. Pařeniště jsou navíc ideálním pomocníkem pro ty, kteří se zahrádkařením teprve začínají, protože není hned potřeba investovat tolik peněz do pořizování skleníku.

PařeništěFoto: Se svolením společnosti Penta

Kam s ním?

Při hledání vhodného pařeniště je určitě dobré se zaměřit nejdříve na jeho umístění. Pokud bydlíte v bytě s balkonem, ideální je pro vás pařeniště, které zabere opravdu minimum prostoru. Poslouží vám k předpěstování a řízkování rostlin. Jestli máte větší terasu nebo zahrádku, můžete se zaměřit na pařeniště větších velikostí. Umisťují se obvykle na záhony, protože pod pařeništěm jsou rostliny chráněny před chladem přízemními mrazíky, které obzvláště s příchodem jara nejsou ničím neobvyklým. Když rostliny pěstované v pařeništi povyrostou, je možné přesadit je na venkovní záhon. Z tohoto důvodu je vhodné pořídit si takové pařeniště, se kterým zvládnete snadno manipulovat.

Vyrobit si ho doma není nic těžkého. Má to ale své mouchy

Na internetu najdete plno rad, jak si pařeniště vyrobit i doma. Pařeniště však musí být opravdu bytelné, se stabilní konstrukcí odolnou proti povětrnostním vlivům, což podomácku vyrobená pařeniště často nesplňují, protože dřevěná konstrukce, ze které jsou nejčastěji vyrobena, se neubrání vlhkosti z půdy a ovzduší. Dřevo je těžké a není snadné s ním manipulovat, je tedy jistější spolehnout se na pařeniště sestavená profesionály z vhodných materiálů, díky nimž pařeniště splní vše co má.

PařeništěFoto: Se svolením společnosti Penta

Sklo, nebo polykarbonát?

Při výrobě se nejčastěji používá klasické sklo, nebo polykarbonát. Sklo je sice nestárnoucí klasika, ale v případě pařeniště nemusí být tou nejlepší volbou. Polykarbonát má totiž obecně lepší termoizolační vlastnosti, navíc je oproti sklu mnohem odolnější a poradí si i s nepřízněmi počasí. Je lehčí a tudíž praktičtější, snadno s ním tedy můžete manipulovat a pařeniště přenášet. Navíc takovému pařeništi není třeba věnovat péči, protože jde o prakticky bezúdržbový materiál. Pokud se tedy rozhodujete mezi těmito materiály, polykarbonát vítězí na plné čáře.

Nezapomeňte na větrání

Zapomenout nesmíte ani na princip otevírání a větrání, při výběru jde o velmi podstatnou záležitost. Většinou se setkáte s výsuvným či vyklápěcím víkem. Díky víku jsou rostliny chráněny před větrem nebo deštěm, musí být proto dostatečně pevná, ideálně s podpěrami na obou dvou stranách aby víko drželo v otevřené poloze. Mezi hlavní výhody výsuvného víka patří, že se nemusíte obávat nečekaného silnějšího poryvu větru a jeho vysunutím získáte perfektní přístup k rostlinám v pařeništi.

Jaké je tedy nejlepší pařeniště? Shrňme si to

Ještě před tím, než začnete pařeniště vybírat a pěstovat si tak vlastní domácí zeleninovou úrodu, si shrneme, jak by mělo vypadat to pravé pařeniště. „Ideální pařeniště je s vyztuženým víkem a variabilní aretací, aby bez problémů drželo v otevřené poloze, s pozinkovanou konstrukcí a tabulemi z odolného a bezúdržbového polykarbonátu,“ radí Marek Vaniš ze společnosti Penta CZ, která se specializuje na potřeby pro domácnost, dílnu a zahradu.

Zdroje info: idnes.cz, penta.cz

Náhledové foto: Se svolením společnosti Penta

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.