Jak na úpravu jarní zahrady

Příroda jaro

Jaro je nejzásadnějším obdobím pro pobyt na zahradě. Přes zimu jsme mohli nabrat spoustu potřebné energie a tak ji nyní můžeme využít pro dobro věci. Je zapotřebí víc než jen vyčistit záhony a prořezat přerostlou vegetaci. Pojďme se společně podívat na to, co je potřeba pro úspěšné zahájení nové sezóny.

Co nezanedbat při jarní prohlídce

Hned při prvním teplém jarním dni se vydejte na zahradu a proveďte inspekci. Je potřeba zkontrolovat škody po neúprosných podzimních větrech a kruté zimě.

Všímejte si:

  • Poškození rostlin a stromů
  • Plotů a dřevěného nábytku, který bude potřeba přelakovat
  • Nor, které si přes zimu vyhrabala zvířata a okusu na stromech

Jako první je důležité opravit zahradní nábytek, latríny, přístřešky a další stavby. U chatek vyčistěte okapy a vymeťte pavouky. Dokud ještě nejde hrabat v zemi, využijte čas a dokončete úpravy vyvýšených zahrad a jiných projektů.

TulipányFoto: Pixabay

První úpravy na zeleni

Ještě než začne rašit první cibulovina, vyčistěte rostlinné zbytky ze záhonů, odkliďte polámané větve, posbírejte listí a odstraňte letničky, které jste loni nechali být. Vyčistěte jezírka od řas a jiných nečistot. Při udržování hygieny, zamezíte šíření škůdců a chorob.

Jaro je i doba, kdy se musí prořezat stromy a keře. Odstraňte to, co bylo poškozeno mrazem – tzv. mrtvé dřevo. Zastřihněte kvetoucí keře na novém dřevě (motýlí keř, růže, hortenzie). Nová poupata porostou tam, co je zastřihnete. Prostříhat můžete vše až na raně kvetoucí keře. Ty kvetou na starém dřevě (azalka, šeřík, kdoule).

Přesazuj, rozděl a panuj

Brzy na jaře vyskakují keře, které můžete rozdělit a všechny trvalky přesadit. Přesazují se ty, které přerostly nebo jsou velké na to, aby se již daly přesadit. Stálezelené keře byste měli přemístit brzy na jaře, ještě předtím, než se objeví nový růst.

I když je známo, že většina jednoletých květin potřebuje před výsadbou zahřátou zeminu, existuje i pár odolných rostlinek, které milují spíše chladnější počasí. Mezi ně například patří macešky a sedmikrásky.

Přichystat zahradu na rozkvět je náročná a pracná záležitost. V jarním období stále mohou přijít mrazíky, které mohou vaši práci zhatit. Ale aby se tak nestalo, mějte po ruce textilii, kterou rostlinky zakryjete. Odvaha pěstovat plodiny na zahradě šlechtí a zároveň sebou nese i nádheru, například v podobě sklizně.

Zdroj info: https://www.provenwinners.com/learn/early-spring/10-essential-spring-gardening-tasks

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.