Zahrada vhodná pro ptáky a její nezbytné součásti

Ptáci na zahradě

Jsou zahradníci, kteří ptáky na svých zahradách nevidí rádi. V některých případech totiž mohou poškodit úrodu. Na druhou stranu ale mohou být i velice užiteční – zejména pokud si pochutnávají na některých škůdcích, kteří naší zahradě škodí. Ať už patříte mezi milovníky ptáků či nikoliv, je dobré vědět, co ptáky přitahuje. Možná, že je vaše zahrada pouze okrasná, a v takovém případě můžete chtít vyrobit takovou zahradu, která bude pro život ptáků přátelská.

Ptačí budky

Jednou z nejčastějších věcí, které pro ptáky děláme, je poskytování jim potravy v zimě. A to například prostřednictvím ptačí budky. Do ní můžete dávat různá semínka a pochutiny pro ptáky po celý rok, nejen v zimě. Pozorovat tak budete moci různé druhy ptáků, jak se k sobě chovají navzájem a podobně. Je to podívaná vhodná nejenom pro dospělé, ale také pro děti. Jen je třeba pamatovat na to, že ptáci potřebují dostatečný prostor. Proto není vhodné věšet na jeden strom hned několik ptačích budek. Minimální výška, ve které ptačí budka bude, je 3 metry, protože tak jsou chráněny před takovými predátory, jako jsou například kočky domácí.

Ptačí budka

Foto: Pixabay

Budky pro odchov mláďat

Speciální skupinu ptačích budek tvoří ty, ve kterých jsou ptáci ochotni zahnízdit a vyvést mláďata. Od klasických budek se liší tím, že nejsou tolik otevřené. Hodí se pro ptáky, kteří hnízdí v dutinách stromů. Před pořízením nebo výrobou této ptačí budky je třeba zaměřit se na to, jací ptáci vaši zahradu navštěvují. Tomu budou totiž odpovídat rozměry budky. Tak například vstupní otvor by měl mít průměr asi 3 cm pro sýkorky modřinky a sýkory chocolaté. Průměr 3,5 cm je vhodný pro sýkory koňadry či vrabce. Průměr o velikosti až 5 cm je vhodný pro špačky, konipase, drozdy a další.

Nezapomeňte budku vyčistit

Vnitřek budky by neměl být rozhodně hladký, protože pak nastává problémy s tím, jak se z něj mláďata dostanou. Vyložit jej můžete různými klacíky a lištami, díky čemuž se mláďata snadno z budky dostanou. Poté, co práci budku opustí, je vhodné ji očistit také zevnitř. Mohla by se totiž stát zdrojem parazitů a infekcí.

Vhodná potrava pro ptáky

Pokud chcete ptákům přilepšit co se potravy týče, můžete na svých zahradách pěstovat černý bez, kalinu, moruši a některé další rostliny, na jejichž plodech si ptáci s oblibou pochutnávají. Vzhledem k tomu, že všechny výše zmíněné dozrávají v létě, kdy je potravy dostatek, vyplatí se investovat také do druhů, na nichž plody vydrží až do zimy. To jsou například tyto: dřišťál, cesmína, hloh, jeřáb nebo jasan.

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/jak-stworzyc-ogrod-przyjazny-ptakom-aa-LPbn-83P3-7G6o.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!