Vypěstujte si domácí maggi

Libeček

Mezi tradiční bylinky nacházející se na mnoha bylinkových záhonech patří bezesporu libeček lékařský. V dobách minulých byl prakticky na každé zahradě, postupem času se vytrácel, nicméně nyní se vrací. Jedná se totiž o vynikající čistě přírodní koření schopné dodat většině pokrmů naprosto skvělou chuť. Tradičně se dříve pěstovával hlavně v oblastech Podkrkonoší. My libeček popíšeme podrobněji, podíváme se na jeho pěstování a samozřejmě žitnou hodnotu.

Maggi přímo za zahrádky

Jsou lidé, kteří si bez maggi nedokážou polévku vůbec představit. Tuto hnědou tekutou omáčku lidí do polévky prakticky vždy. Přitom stačí využít právě sílu libečku označovaného jako přírodní maggi. Levisticum officinale, tedy libeček lékařský, není jen kořením, ale také skvělým přírodním léčivem. Využívají se jak listy, tak i semínka a kořeny. Zelené maggi se hodí hlavně do polévek. Ani marináddy k masu se bez něj neobejdou.

Libeček

Pár rad k pěstování libečku

Chcete mít libeček co nejrychleji a zdarma? Stačí požádat nějakého známého, který vám odkopne několik kořenových puků. Nic složitého. Za několik týdnů budete mít velmi bohatý trs. Vyberte pro něj ale dostatek místa, libeček naroste klidně i do výšky 2 metrů! Semínka se vysévají buď hned na jaře, nebo naopak až v období pozdního podzimu někdy v září. Hloubka pro výsev by měla být okolo 3 cm. Semena velmi pomalu klíčí. Co se týká kvetení, k tomu dochází od června do července s tím, že následně lze použít semena pro výsev už v září.

Podmínky pro pěstování libečku

Zemina nemusí být žádná specifická. Jen v hodně těžkých přemokřených půdách se rostlinám příliš nedaří. Libeček nevyžaduje pravidelnou zálivku. Přečkává i déle trvající sucha. Stanoviště by mělo být slunné nebo pohostinné. Určitě nevysazujte či nevysévejte libeček do míst, kde byly rostliny miskového charakteru typu celeru, kopru nebo kmínu apod. Zvyšuje se tak riziko chorob.

Libeček

Lékárnička na vaší zahradě

Libeček je vynikající rostlinou odporující chuť k jídlu. Zlepšuje fungování trávení a pomáhá potlačit nadýmání. Výborný je i k rozpouštění žlučových a ledvinových kamenů. Používá se ostatně i jako součást žaludečního likéru. Není ale vhodný pro pacienty s vážným onemocněním ledvin, ty může silicemi dráždit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.