Vybíráme odrůdy okurek pro venkovní výsev

Okurky

Venkovní výsev okurek se už pomalu blíží, a tak není od věci mít přichystána semínka těch správných odrůd. K dispozici je jich pochopitelně hned několik. Záleží na tom, jaké okurky chcete ve finále sklízet, jak často tak chcete činit a za jakým účelem je použijete. I proto je dobré se na volbu správných semínek velmi precizně připravit. Jak na to? V následujících řádcích vám to podrobně prozradíme.

Nakladačky pro pravidelnou sklizeň

Jestliže chcete pěstovat nakladačky vyznačující se pouze samičími rostlinami a velmi ranou sklizní, máte na výběr mezi 50 odrůdami. Připravte se určitě na to, že ve finále budete muset tyto okurky sklízet v intervalu 2 až 3 dní. Necháte-li je přerůst, nejsou dobré ani v salátech. Jak je to tedy s konkrétními kultivary? Poměrně hodně se osvědčily odrůdy Admira F1 a Regina F1. Typické jsou vysokou rezistencí vůči plísni okurkové. Vydržet mohou až do září. Geneticky nehořké jsou odrůdy Lada F1  a Jitka F1. Jestliže chcete nepichlavé okurky, pak je dobrou odrůdou třeba Bohdana F1.

Nakladačky

Salátové okurky

Milujete okurkové saláty? Aby ne! Jsou skvělé. Okurky navíc můžete nechat v klidu růst a sklízet budete po mnohem kratších intervalech. Mezi odrůdy nenáročné na teplo a schopné dorůst se poměrně solidních rozměrů patří Natalie F1 a Linda F1. Daří se jim mnohem lépe než klasických hadovkám určeným vyloženě do skleníků. Prvně jmenovaná odrůda je vysoce rezistentní vůči virovým chorobám i plísni.

Salátové okurky

Německá specialita hořčičné okurky

Zajímavou volbou je i německý speciál v podobě hořčičných okurek. Ty se vyznačují válcovitým tvarem a hodně bohatou dužninou. Ke sklizni se přistupuje až v období takzvané žluté zralosti. Ta nastává nejdříve cca 3 měsíce od samotného výsevu. Sklízet se na salát dají ale i dříve v ještě ne úplně zralém stavu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.