Výroba přírodního hnojení z kopřiv

Kopřivy

Ryze přírodní hnojivo bývá mnohdy nejúčinnější a samozřejmě za něj nemusíte platit. Typickým příkladem je výluh z kopřiv nazývaný také jícha. Toto hnojení je čistě organické, expresně fungující a také obsahuje spousty účinných látek. Pokud jste ještě kopřivové hnojení neřešili, určitě nepřestávejte číst. My se na jeho charakteristiku a účinky podíváme mnohem podrobněji. Samozřejmě i poradíme, jakým způsobem se přírodní hnojivo z kopřiv vyrábí.

Expresně fungující elixír života

Kvalitní přírodní tekuté hnojivo z kopřiv dokáže účinkovat mnohem rychleji než kompost. Stejně tak má rychlejší účinek než hnůj. Co vlastně tento výluh obsahuje? V první řadě trojici prvků fosfor, dusík a draslík. Z těch vzácnějších jmenujme také železo a zinek. Právě ony umí nejen podpořit růst, ale také obranyschopnost konkrétních rostlin. Nejvhodnější jsou pro výrobu tohoto organického hnojiva mladé rostliny kopřiv.

Jak na kopřivový výluh

Po vyhledání krásných mladých kopřiv je budete muset rozstříhat. Následně kousky vložíte ideálně do plastové nádoby. Kov je nevhodný. Čím více budou nasekané, tím dříve bude výluh hotový. Nádoba by se měla zaplnit přibližně do třech čtvrtin svého objemu. Následně ji zalijete dešťovou vodou. Kvasit se vše nechá zhruba pod dobu 3 až 4 týdnů. Není od věci mít na nádobě víko a občas směs promíchat. Nádoba patří někde na opuštěnější místo, výluh silně zapáchá! Jak zůstane hodně tmavý a ustane pěnění, je hotovo. Zbytek rostlin spadne dolů ke dnu. Později se použije jednoduše jako mulč.

Kopřivy

Využití kopřivového výluhu

Rostliny je vhodné přihnojovat v týdenním intervalu. Výluh se ředí 1:50. Při častějším používání je třeba volit menší koncentraci. Optimální je použití výluhu k lilkům či k rajčatům. Jinak se také ještě podobně vyrábí i výluh z kostivalu na balkonové rostliny, či přesličky s obsahem křemíku. Zapomenout nelze ani na další rostliny pro výluh, jako jsou pampeliška či heřmánek. Ten poskytuje ochranu před houbami.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.