Žabí pulci jako likvidátoři řas v jezírku

Každý, kdo má na své zahradě jezírko už určitě zažil ten nepříjemný boj – boj s řasami v jezírku. Zdá se, že jakmile se jednou řasy dostanou do jezírka, už se jich prostě nejde zbavit. Dříve, než sáhnete po chemických variantách (kterými můžete ohrozit zdraví ostatních rostlin nebo i zdraví svoje), zvažte variantu odstranění řas s pomocí žabích pulců.

Kdy začíná sezóna pulců?

Žabí vajíčka můžete objevit již v dubnu. Mají svou typickou průhlednou barvu s černou tečkou uprostřed a vyskytují se ve shluku. Když jim poskytnete útočiště ve svém jezírku, můžete se těšit krásné a čisté vodě v něm. Jezírko je velice vhodným místem pro žabí vajíčka a pulce, protože se obvykle jedná o menší stojaté vodní plochy, které se rychle prohřívají. Navíc si na nich jen tak nepochutnají rybí dravci.

Pulci

Poskytněte žábám útočiště

V české zahradě se můžete setkat se dvěma druhy žab – se skokanem hnědým a s ropuchou obecnou. Pokud si tyto žáby najdou cestu do vašeho jezírka, nevyhazujte je. Pulci těchto žab se živí řasami, ale také velkým množstvím hmyzích larev a plžů. Tím vaše jezírko vyčistí. Poté, co z nich vyrostou žáby vaši zahradu sice opustí, až ale sami budou chtít naklást vajíčka, rády se vrací do místa svého narození – takže je pravděpodobné, že příští rok budete mít vajíčka v jezírku zas.

Pulci

Péče o malé pulce

Jakmile se z vajíček stanou pulci, vypněte dočasně filtrovací zařízení, které by mohlo mladou populaci pulců zahubit. Až začnou pulcům růst nožičky, znamená to, že se z nich brzy stanou žáby. V takovém případě je důležité poskytnout jim pozvolný přechod z jezírka na souš. A to je všechno, co budete muset udělat. Za tak málo práce získáte velice účinnou „filtraci“ svého jezírka. Těšit se můžete krásné vodě a vaše děti se mohou postupně vzdělávat ve vývoji žab.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!