Vůně jehličí k svátkům prostě patří – jaký typ se pro vás hodí nejlépe

Možná už svou oblíbenou vůni máte – smrk, jedli nebo třeba cedr. Vytahujete ji každý rok s úderem adventu a uklízíte ji zase až na nový rok. Ale věděli jste, že vůně našich domácích jehličnanů mají i zajímavé aromaterapeutické působení?

Umí totiž mnohem víc, než jen mezi příchozími navodit tu sváteční atmosféru. Některé zahánějí únavu, jiné podpoří kreativitu při aranžování svátečního stolu nebo pomohou s léčbou protivného nachlazení. A na které tedy vsadit?

Co umí jedle?

Hledáte-li plnou a balzámovou vůni, pak je jedle vaším jasným favoritem. Je sladší než jiné jehličnany a dokáže ulevit od vyčerpání i nachlazení. Pročistí zahleněné dutiny a utiší úporný kašel.

Co si počít s vůní borovice?

Nedostává se vám inspirace? Nevíte pro samé starosti, kam dřív skočit a stres vám klepe na dveře? Pak pomůže borovice. Je příjemně sladká jako jedle, ale zároveň voní i lehce kořenitě (podobně jako smrk). Prohlubuje dýchání a celkově zklidňuje.

Vánoční pomocník smrk

Když se řekne vůně lesa, je to určitě tam smrková. Svěží, s plným aroma pryskyřice. Pomáhá proti únavě a povzbuzuje naši kondici. A samozřejmě také pomáhá od zahlenění a posiluje obranyschopnost organismu.

Jalovec pro dobrou náladu

I on do vánočních vůní patří, i když si ho spojujeme spíše s podzimními hony nebo voňavým ginem. Silice z jalovčinek pomáhají mírnit únavu, přispívají k duševní pohodě a ulevují od některých bolestí. A pokud vás trápí otoky nebo bolesti kloubů, přidejte si pár kapek do masážního oleje nebo krému.

Éterický olej nebo čerstvé jehličí?

Čerstvé jehličí stačí rozlámat, vložit do misky s vodou a položit na topení. Vydrží však jen krátce. Éterický olej je zase třeba koupit skutečně kvalitní a 100% přírodní, aby měl všechny požadované účinky. Připlatíte si za něj, ale pár kapek vydrží vonět několik hodin.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)