Vše o mulčování

Mulčování patří mezi činnosti, které jsou velmi často skloňovány v souvislosti s pěstováním různých rostlin. Jedná se prakticky o agrotechnickou metodu používanou v zahradnictví a v zemědělství. Její hlavní podstatou je obsypání rostlin materiálem, který nejsou schopny prorůst další rostliny plevelného charakteru. V zemědělství se v podstatě jedná o pokrytí pěstební plochy odpadním materiálem, jemuž se říká mulč. Nejčastější způsob mulčování v podstatě představuje paradoxně fólie umístěná pod jahodníkem.

Účel mulčování

Mulčování se řeší hned z několika důvodů. Tím prvním je minimalizování chemické ochrany rostlin. Díky mulči neporoste v jejich okolí plevel, což je jakousi nezbytností. Samozřejmostí je i snížení agrotechnických nároků na obdělávání půdního podkladu. Nedochází k vytvoření takzvaného půdního škraloupu. Pro přehlednost uvádíme ještě další výhody tohoto procesu v bodech.

–          zabrání erozi půdy

–          ochrání kořenové systémy rostlin před mrazy

–          zvýší obsah humusu v půdě

–          zvýší činnost mikrobů

–          zahrada či sad vypadají vzhledově lépe

–          sklizené plody jsou čisté

Čím mulčovat?

Když už víme, co to je mulčování a známe jeho účel, je zapotřebí zamyslet se i nad tím, čím bychom vlastně měli mulčovat. Poměrně oblíbená je zejména mulčovací kůra. Chceme-li ale poněkud trvalejší materiál, který nebude nutné neustále doplňovat, vyplatí se vsadit na štěpku. Hlavně k ovocným stromům se hodí nejlépe. Určitě je možné volit i piliny, popřípadě mulčovací textilii.

Sláma, rašelina či posekaná tráva

Požít lze klidně i několik ostatních materiálů. Typická je například sláma. Půda by se měla nastýlat ve výšce pohybující se od 50 do 150 mm. Neměla by zůstat žádná volná místa. Hmota zůstane na poli celou sezonu a zaorá se až na podzim. Zajímavá je mimo jiné i posekaná tráva a další materiály. Záleží pouze na vás samotných a možnostech, které se vám nabízejí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.