Vratič obecný se dříve používal jako potratová bylinka

Léčebná historie vratiče obecného (Tanacetum vulgare) je opravdu dlouhá. Jako první zaznamenali jeho použití při léčbě vnějších i vnitřních parazitů již staří Řekové před 2 000 lety. I dnes lze narazit na vratičovou tinkturu nebo olej, používaný v aromaterapii. Tato bylinka má ovšem i své temnější stránky.

Říká se mu také kopretina vratič a přirozeně se vykytuje po celé Evropě a i v části Asie, a to zejména v oblastech s mírnějším klimatem. Může vyrůst až do výšky 1,5 metru a od července do srpna se pyšní množstvím nádherných tmavě žlutých květů. Ty se sbírají pro léčivé účely, stejně jako listy a nať.

Od léčitele parazitů až po pomocníka žen

Vratič léči vnitřní i vnější parazity. Dnes se odvar doporučujeme maminkám, které se potýkají s invazí vši dětské. Jedna lžíce vratiče a jedna lžíce rozmarýnu se povaří v horké vodě, nechá 15 minut dostát a poté se v hojném množství aplikuje na hlavu. Po 3 hodinách zábalu se vše smyje a následující den se vlasy ještě opláchnou teplým octem. Pokud celou proceduru zopakujete po týdnu a v mezičase si vezmete k ruce i hřebínek všiváček, nebudou mít tito nepříjemní paraziti šanci.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odvar z vratiče se používá i při léčbě vnitřních parazitů, dnes však pouze jako doplněk k terapii předepsané odborníky. Hojně prokrvuje, ve středověku byl proto oblíbeným pomocníkem žen, které si z jakýchkoli důvodů nepřály potomka. Ani dnes proto není jeho užití doporučeno těhotným a kojícím ženám, ale ani malým dětem.

Vratičová aromaterapie odplaví stres

Pokud narazíte na olej z vratiče obecného, měli byste vědět, že dokáže odplavovat stres i svalovou únavu. Nakapejte si ho proto do aroma lampičky nebo ho použijte jako příměs do své oblíbené masážní masti nebo oleje.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)