Jerlín japonský: dřevina, která zkrášlí vaši zahradu i v zimě

Jerlín japonský

Některé stromy jsou krásné, když jsou v plném květu, jiné dokážou potěšit oko i v zimě. Například svojí zajímavou kůrou. A právě to je případ převislého stromu, který známe jako jerlín japonský (Sophora japonica var. pendula). Kůra tohoto stromu má zelenou barvu a navíc ještě kaskádový tvar. Strom má pokroucené větve a kultivar „Pendula“ se hodí i do menších zahrad.

Původ stromu

Tento strom není u nás zatím příliš známý, i když se nachází v některých parcích. Svůj původ má navzdory svému názvu v Číně a Koreji. V Číně si jej považují jednak pro jeho léčivé účinky, jednak také pro jeho posvátný význam: často jej najdete u chrámů. První květy produkuje strom až v úplné dospělosti, takže pokud jste netrpěliví, měli byste zvolit kultivar „Regent“. Ať už si zvolíte jakýkoli kultivar, vykvétají až v srpnu. Tím se liší od spousty jiných stromů, které u nás rostou. Ale je to dobré, pro včely a jiný hmyz.Jerlín japonský květ

Jerlín japonský: Foto Commons.wikimedia.org

Pozor na mráz

Mladé rostliny mohou být náchylné na mráz. Pokud se stane, že strom namrzne, měl by znovu obrazit od kořenů. Vzniknou nové výhony. Z jednoho z nich se vytvoří nový kmen. Starší a větší rostliny už mráz neohrozí a dobře si poradí i s většími mrazy. Pokud je vaše rostlina malinká, můžete ji pro začátek pěstovat v květináči a na zimu ji přeneste do nevytápěné místnosti. Substrát udržujte po celou zimu vlhký. Až zesílí, můžete jej vysadit na konečné stanoviště.

Výběr stanoviště

Jerlín má raději slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. To, co naopak nesnáší je stín a přemokření. Dobře se hodí i do měst, kde zvládá znečištění a jeho kořeny nedeformují chodníky. Při výběru stanoviště je třeba vzít v potaz také to, že dospělý strom je poměrně rozložitý. Umístit jej tedy můžete tam, kde chcete mít přes léto stín.

Řez a množení rostliny

Řez rostliny není vyžadován. Staré větve jsou nahrazeny novými i bez našeho zásahu. Strom je možné rozmnožovat prostřednictvím řízků, které odebíráme v létě – nejlépe někdy na přelomu července a  srpna. Řízky umístíme do dobře větraného pařeniště. Případná semena dozrávají až v listopadu. Již během zimy je možné je vysévat. Pro usnadnění vyklíčení namočte semena na 12 hodin do horké (nikoli však vařící) vody. Nejméně dva roky pěstujte rostliny uvnitř.

Jerlín japonský: Náhledové foto Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!