Dokáže až dvěstěkrát zvětšit svůj objem: Fakta a mýty a klíšťatech

Klíště

Když se dnes projdeme loukou, sadem nebo parkem, kde je vyšší tráva, můžeme si být jistí, že nachytáme spousty klíšťat. O jejich nebezpečnosti nemá smysl psát, všichni jsme si bohužel vědomí toho, že mohou přenášet klíšťovou encefalitidu nebo lymeskou boreliózu. My se zaměříme spíše na zajímavosti týkající se klíšťat a také na nejznámější mýty, kterými jsou tito malí tvorové opředeni. Málo jich určitě není.

Solidní délka života

Klíšťata se v maximu dožívají od 4 do 6 let. Na tak malého tvora se jedná o vcelku slušnou životní dráhu. Zajímavý je i fakt zmíněný v nadpisu, že klíště dokáže na základě sání krve hostitele zvětšit svůj objem až dvěstěkrát. Obecně se hovoří o tom, že nakažená klíšťata se nejčastěji nacházejí v oblastech vyšších než 1000 metrů nad mořem. Vždy tomu tak být ale určitě nemusí. A teď už na mýty, jež s nimi souvisejí.

Klíště

Klíště: Zdroj obrázku Pixabay.com

Při nalezení klíštěte ihned k lékaři

Nesmysl. V době, kdy se klíště přisaje, nelze prokázat nakažení některou ze zmiňovaných nemocí.Zhruba 5 % klíšťat obsahuje virus klíšťové encefalitidy, takže pravděpodobnost přenosu není nijak výrazně vysoká.

Klíšťata padají ze stromů

Určitě ne, čekají ukrytá v trávě. Na travinách jsou dokonale uchycená, a to ve výšce pohybující se od 20 cm až do 1,5 m.

Klíště

Klíště: Zdroj obrázku Pixabay.com

Klíště je nejlepší potřít mastí či olejem

Rozhodně se o to nesnažte. Pokud tak učiníte, klíště se začne dusit a vyvrhne do rány veškerý obsah svého zažívacího traktu. Tím pádem se do člověka dostane ještě více škodlivin.

Napadají jen lidi se sladkou krví

Klíšťata si svou oběť vyberou podle čichu a rozhodně nezáleží na tom, do jaké míry máte sladkou krev. Ostatně i proto se aplikují repelenty, které jim nijak nevoní, naopak je dokážou odpudit.

Klíště

Klíště: Zdroj obrázku Pixabay.com

Očkovat se dá jen v zimě před sezonou

Naočkovat se můžete nechat kdykoli, přesto je ale nutné být opatrný, než začnou působit protilátky. Ty vás ochrání cca po dobu 3 let.

Klíště: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.