Vodnice – Brassica

Vodnice jsou skvělé pro letní výsev: Vyberte si tu správnou odrůdu

Brukev řepák vodnice nebo prostě vodnice je rostlina, která byla u nás pěstována velice dlouho – dokud ji nevytlačily brambory. Dnes už je poměrně zapomenutá, i když se zase pomalu vrací. Jedna bulva vodnice obsahuje asi 90 % vody, dále pak vlákninu, celou řadu minerálních látek a minimum kalorií. Z vitamínů musíme jmenovat vitamín A, C a K, ale také kyselinu listovou. Jaké odrůdy si můžete vysadit a co od nich očekávat?

Primera

Tato odrůda je původem asijská. Zvenku má fialovou barvu, která směrem ke kořeni přechází do bílé. Její vnitřní část je ale bílá. Můžete ji konzumovat syrovou i tepelně upravenou a vhodná je i k dlouhodobějšímu skladování.

Vodnice rostlina

Vodnice: Zdroj obrázku Pixabay.com

Tokyo Cross F1

Tato odrůda vyniká zejména svým krátkým vegetačním obdobím – již za 35 dní po výsevu můžete začít sklízet první bulvy. Počítejte ale s tím, že bulvy jsou menší než u předchozí odrůdy, mají bílou barvu (zvnitřku i zvnějšku) a mají kulatý tvar. Jejich chuť je velice jemná. Patří mezi nejoblíbenější odrůdy, které se pěstují na balkóně nebo v nádobách.

Purple Top White Globe

Jedná se o fialově zbarvenou vodnici, jejíž bulvy v době zralosti dosahují okolo 10 centimetrů. Vegetační období této odrůdy je 50 až 60 dní. Tato odrůda je skvělá také pro svě velice chutné mladé listy, které můžete použít místo klasického zelí nebo do polévek. Bulvy samotné jsou vhodnější zejména k vaření a pro nakládání.

Oasis F1

Vodnice odrůdy Oasis F1 má vegetační dobu dlouhou 50 až 60 dní. Bulvy mají bílou barvu a velikost o průměru 10 až 12 centimetrů. Chuť je lehce nasládlá a velice příjemná. Tato odrůda je velice vhodná ke skladování: v dobrých podmínkách vydrží až do začátku ledna. Jako další výhodu této odrůdy vnímáme to, že nedřevnatí.

BIO osivo odrůdy Purple Top Milan

Tato odrůda se vysévá kdykoli od března až do poloviny srpna. Pokud ji zasejete v létě, můžete ji sklízet ještě i v listopadu a skladovat ji klidně až do ledna. Toto osivo odpovídá standardům biologické produkce, které je určeno pro ekologické zemědělství (osivo není chemicky ošetřeno).

Vodnice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *