brusinky

Česká, nebo americká brusinka? Rozdíl tu je

Mnoha z nás nejspíš připadají brusinky jako brusinky. A pokud je používáme jen k výrobě oblíbené marmelády nebo džusů, může nám být jejich původ (skoro) lhostejný. Jestliže však chceme na zahrádce pěstovat plody, vhodné k okamžité konzumaci, pak se už bez pečlivého výběru neobejdeme

Klíčovou informací pro výběr je to, že veškeré brusinkové produkty v obchodech mohou pocházet hned ze dvou zdrojů. Z plodů evropské brusinky brusnice (Vaccinium vitis-idaea) nebo z plodů americké brusinky (Vaccinium macrocarpon), pro níž lze použít i český botanický název klikva velkoplodá.

Poznáte je na první pohled – i podle chuti

Pokud bychom vedle sebe postavili čerstvé plody evropské brusinky a klikvy velkoplodé, byl by rozdíl patrný okamžitě. Americká brusinka je větší a pokud ji jen trochu osladíte, můžete ji zkonzumovat i syrovou. Chlubí se jen mírnou natrpklostí, takže se s oblibou používá pro výrobu nejrůznějších džusů, šťáv apod. Oproti tomu brusnice brusinka svou trpkost v menších plodech nijak neskrývá a bez tepelné úpravy (která jí zbaví alespoň části nahořklosti) se jednoduše jíst nedá.

Brusinky

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Při léčbě rozdíly dělat nemusíte

Pokud se naopak jedná o léčebné působení brusinek, a to zejména v oblasti zánětů močového systému, při potlačení problémů s premenstruačním syndromem a menopauzou nebo posílením imunity, pak si mezi evropskou a americkou brusinkou vybírat nemusíte. Obsah účinných látek je velmi podobný, stejně jako jejich použití.

Lze je užívat i preventivně nejenom při potížích s onemocněním močových cest, ale také při nechtěném úniku moči nebo jako pomocníka pro předcházení problémů s prostatou. A zamezit dokáží i tvorbě zubního kazu. Musíte však konzumovat takové potraviny, v nichž nebyly brusinky dodatečně proslazeny. Jinak o většinu jejich pozitivních účinků v této oblasti přijdete.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *