Jak postavit dřevěnou terasu

Dřevěná terasa

Připravte se na večerní sezení u západu Slunce nebo na grilování s přáteli. Letní teploty zatím nejsou přímo tropické, ale o to více vybízí k příjemnému odpočinku venku na čerstvém vzduchu. Prožijte své chvilky relaxace na místě, které je k tomu přímo stvořené – postavte si vlastní dřevěnou terasu.

Jak postavit dřevěnou terasu?

Práce se dřevem je krásná a nabízí mnoho možností, jak svůj projekt zrealizovat. Navíc ono dřevo dodá terase ten pravý přírodní ráz, takže dokonale splyne s jakýmkoliv stylem vaší zahrady.

KROK 1 – Vše začíná u kvalitní přípravy

Vyznačte si místo, na které chcete svou dřevěnou terasu umístit. Pro zachování tvaru použijte obyčejný sprej nebo provázek. Promyslete si umístění zahradního nábytku a přejděte k vykopání terénu dle označení. Rýčem a lopatou dosáhněte takové hloubky, aby horní hrana terasových palubek dosahovala včetně štěrkového lože požadované výšky.

KROK 2 – Kvalitní podloží je základ

Na vzniklou plochu naneste vrstvu štěrku o výšce 15 cm a zahustěte ji. Na to přijde 5 cm kladečského písku (nebo prosívky), který poslouží pro přesné vyrovnání betonových desek, popř. výškově stavitelných terčů.

KROK 3 – Pokládáme podkladní dlaždice, terče

Teď přichází čas na podkladní dlaždice, plastové podložky nebo stavitelné terče.Ty je nutné rozložit rovnoměrně po ploše, nejvíce však 60 cm od sebe(osově), aby nedošlo k budoucímu poškození a možnému prohýbání podkladních hranolů. Nezapomeňte umístit podložky i po okrajích plochy.

KROK 4 – Vše vyrovnat dle vodováhy

Nyní přejděte k vyrovnání podkladu. Využijte vodováhy, stahovacích latí i gumového kladívka a vyspádujte celou plochu zhruba o 2 % (15°) k jedné straně. Pokud budujete dřevěnou terasu u stěny domu, odvádějte vodu od objektu do zahrady.

KROK 5 – Instalace podkladních hranolků

Máte-li vyrovnaný základ, můžete plynule přejít k umístění nosných trámků. Na podkladní prvky umístěte podkladní hranolky rovnoběžně a kolmo k požadovanému směru prken terasy. Styčná místa izolujte základním podkladním, plastovým terčem tak, aby nedošlo k pronikání vlhkosti ze základu do podkladních hranolů.

Dřevěná terasa

Dřevěná terasa: Zdroj obrázku klasikcz.eu

KROK 6 – Montáž terasových prken

Kolmo na podkladní hranolky rozložíme terasová prkna a pomocí montážního „T“ klipu a drážky v prkně postupně přišroubujeme terasová prkna nerezovými vruty. Pro snazší stažení prken k sobě využijte popruhové svěrky. Montážní T klip šroubujte do každého podkladního hranolku. Při řádném přitahování prken na doraz T klipu, se vytvoří mezera mezi prkny 5 mm.

KROK 7 – Upravte okraje a obdivujte svou novou dřevěnou terasu

Pokud jste došli až sem, máte nejspíš hotovo. Kolem terasy můžete rozházet kamínky nebo zatlouct dřevěné špalíky. Fantazii se meze nekladou.

Dobré rady před zahájením výtavby

Pro dosažení potřebné výšky své dřevěné terasy můžete využít rektifikačních terčů. Rektifikační terče jsou ideální podstavce pro všechny typy teras. Pokud tak chcete mít jistotu ve stabilitě, využijte rektifikační terče.

Dřevěná terasa

Dřevěná terasa: Zdroj obrázku klasikcz.eu

Můžete také využít výškově nastavitelné podložky. Jednoduchá šroubovitá konstrukce postačí k tomu, abyste vyrovnali svou plochu do požadované výše a měli jistotu, že se vám nikde nic nepropadne ani nesesune.

Pro jakékoliv dotazy nás kontaktujte

Mít vlastní dřevěnou terasu je snem mnoha lidí. Patříte mezi ně? Jsme truhlářství na brněnsku, s dlouholetou tradicí – Klasik CZ s.r.o. a rádi tyto sny měníme ve skutečnost. Již více než 21 let se zabýváme výrobou nábytku a všeho kolem něj. Kromě klasického zahradního nábytku, jakými jsou židle, stoly, lavice, křesla, lehátka nebo sedací soupravy vyhotovíme a zrealizujeme jakoukoliv dřevěnou stavbu. Přijďte se k nám poradit a již brzy můžete sedět na své vlastní dřevěné terase. Více informací naleznete na www.klasikcz.eu.

Dřevěná terasa: Zdroj náhledového obrázku klasikcz.eu

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.