Vistárie: ozdoba vaší pergoly

Vistárie

Zahradní posezení, přístřešky či pergoly si přímo žádají o osázení popínavými rostlinami. Že se vám břečťan nebo plamének zdají příliš fádní? Vsaďte na vistárii. Dodá vaší zahradě punc luxusu a také přiláká spoustu opylovačů. V dubnu je navíc ideální čas pro její vysazení.

Kouzelná liána

Vistárie je popínavá dřevina, blízce příbuzná akátu nebo hrachoru. Jejím domovem je východní Asie, ale několik kultivarů se úspěšně pěstuje v různých koutech světa. Velmi oblíbená je například v Japonsku, kde v době květu směle konkuruje i známým sakurám. Vyznačuje se dlouhými hrozny modrofialových nebo bílých motýlovitých květů, které často tvoří efekt vodopádů. Je to opravdu silná rostlina, může dorůst do výšky až 20 metrů.

vistárie

Vistárie: foto Pixabay

Přehnaná péče není třeba

Na pěstování vistárie není náročná. Klíčový je správně provedený řez, který zvyšuje produkci květů. Poprvé rostlinu zastřiháváme zpravidla v lednu, kdy je třeba zkrátit loňské výhonky o tři až čtyři očka. Druhý řez se provádí v polovině léta, pokud rostlina příliš přerůstá. V tom případě můžeme nové větévky zkrátit i o dvě třetiny.

V našich podmínkách se pěstuje několik druhů, především vistárie čínská, vistárie květnatá a jejich kříženci. Oba druhy milují teplo a slunce, potřebují tedy světlé stanoviště chráněné před průvanem, ale dobře se jim bude dařit i v polostínu. Důležitá je také zálivka, rostlina nesmí trpět suchem. Vistárie preferuje propustné půdy a pokud je třeba ji přihnojit, pak jedině hnojivem s obsahem draslíku či fosforu.

Pokud se rozhodnete pořídit si vistárii, zakupte si rovnou větší sazenice. Ušetříte tak spoustu času. Malým semenáčkům může trvat i deset let, než vyrostou a začnou kvést.

Včela na vistárii

Vistárie: foto Pixabay

Na co si dát pozor

Vzhledem k síle a velikost vistárií je důležitá kvalitní opora, například zeď či silné trámy, které se pod dřevinou nezhroutí. Problémy může nadělat i mráz, zvlášť pokud je rostlina na nechráněném stanovišti. Pokud dojde k omrznutí, stačí postiženou část odříznout a rostlina s největší pravděpodobností znovu obroste. Dalším kamenem úrazu mohou být luskovité plody – jsou totiž jedovaté. Chraňte tedy své děti a domácí mazlíčky před jejich požitím.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/rostliny/wisteria-vistarie.html

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým druhým domovem. Fascinují mě netradiční druhy rostlin a ráda k jejich pěstování inspiruji i vás.