Plesnivá půda v květináči: jak vzniká a návod, jak se jí zbavit

Plíseň

Plesnivá půda je poměrně běžným problémem, který se navzdory naší péči objevuje. Jedná se o bílý povlak na povrchu substrátu, který tak trochu připomíná vatu. Nejprve vzniká právě na povrchu substrátu, s postupem času se však dostane až ke kořenům rostliny. To může vést k úhynu rostliny. Co tedy dělat, pokud se tato plíseň objevila? Jak zabránit jejímu vzniku?

Jak plíseň vzniká?

Plíseň je choroba, která je tvořena kompaktním myceliem s četnými spóry hub. K jejímu vzniku přispívá zejména nadměrná zálivka. Pokud se toto spojí se stojícím vzduchem, nízkou teplotou a malým množstvím světla, vytvoří se naprosto ideální podmínky pro vznik plísně. Příčinou onemocnění může být také kontaminovaný substrát s výtrusy plísní. Je důležité, aby byla půda dostatečně prokypřená, protože větší pravděpodobnost vzniku plísně je v těžkých a jílovitých půdách.

Květiny

Foto: Pixabay

Jsou plísně škodlivé?

Pokud se plíseň vyskytuje pouze na povrchu substrátu, není na ni příliš pěkný pohled. Pokud s ní nic neuděláte, bude prostupovat celým substrátem. Tak se dostane až ke kořenům, které se nebudou moci zbavit potřebné vlhkosti. Díky tomu pak mokrý substrát zapříčiní to, že kořeny začnou hnít a rostlina vadnout. Kromě toho zarostlá a zhutněná plíseň brání rostlině ve vstřebávání vody a minerálů.

Jak předcházet plísni?

Rostliny bychom neměli přelévat. To je prvním a základním pravidlem v prevenci proti vzniku plísní. Vhodné je na dno květináče při přesazování ponechat drenážní vrstvu (květináč musí mít samozřejmě drenážní otvory). Díky tomuto opatření vyteče přebytečná voda z květináče pryč. Rostliny vystavte dostatečnému světlu (záleží samozřejmě na konkrétních požadavcích rostliny) a zajistěte správnou cirkulaci vzduchu (pozor na průvan). V domě často větrejte. Zvolte kvalitní podklad, který nebude příliš těžký a nepropustný.

Jak se zbavit plísně?

Jakmile objevíte plíseň, zakročte co nejrychleji. Napadenou horní vrstvu substrátu ošetřete fungicidem (může jít o komerční nebo podomácky připravený, jako je odvar z česneku, měsíčku, kopřivy nebo cibule). Substrát s příliš rozsáhlou plísní je lepší vyhodit a nahradit jej novým. Kořeny rostliny dobře omyjte vodou a ošetřete fungicidem. Dekontaminujte také nádobu. Po přesazení s první zálivkou počkejte.

Skořice proti plísni

O skořici se všeobecně ví, že má antibakteriální a antifungální vlastnosti. Toho lze využít nejen v domácí kosmetice, ale také když se ve vašich květináčích vyskytuje plíseň. Jednoduše nasypte mletou skořici po celém povrchu substrátu.

Zdroj: https://prima-receptar.cz/plisen-v-kvetinaci-jak-ji-vyhnat/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!