Aplikace postřiku

Domácí zabiják plevele ze třech levných přísad

Jaro je v plném proudu. Můžeme se radovat z krásných květin a také různých rostlin, které už postupně vylézají ze země. Takový hrášek nebo ředkvičky či mrkev už určitě na záhonech vidíme. tedy alespoň rostlinky. Ve skleníku se už mnozí mohou radovat přímo z některých plodů zeleniny. Ochutnat lze třeba takové ředkvičky. Ty domácí jsou skvělé a mnohdy nabízejí typickou štiplavost, s níž se v obchodech nesetkáme. Venku nám ovšem vyrůstají i mnohé plevelné rostliny, jichž se vyplatí zbavit. Na jejich likvidaci není zapotřebí kupovat drahé prostředky, obejdete se s domácím likvidátorem. Jak jej vyrobit? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Pouhé tři ingredience a máte hotovo

Třísložkový prostředek na plevel si dokážete bez problémů vyrobit doma během několika málo minut. Skutečně nic složitého, co by se nedalo zvládnout. Potřebovat tedy budete následující součásti.

 • 4 l octa
 • 1/4 šálku obyčejného Jaru,
 • 2 šálky soli.

Samozřejmě nelze zapomenout ani na láhev s rozprašovačem. Právě do ní saponát dáte a následně můžete používat.

Plevel

Plevel: Foto Radek Štěpán

Rychlá výroba

V podstatě jen všechny ingredience smícháte dohromady. Nejprve nasypeme do nádoby sůl a poté nalejeme ocet, v němž se rozpustí. Ideálně bychom měli nádobou pořádně zatřepat. Čekat na důkladné rozpuštění soli se vyplatí klidně i hodinu. Poté už můžeme přidat Jar.

Bezpečný postřik

Zapomeňte na to, že byste museli hlídat vaše domácí mazlíčky. Nic se jim nestane, i když budou plevelné rostliny čerstvě postříkané. Neodeženete si ze zahrady ani užitečný hmyz v čele se včelami.  

Plevel

Plevel těsně po aplikaci postřiku: Foto Radek Štěpán

Do 24 hodin plevel zničí

I takto dlouho může trvat, než se projeví účinky tohoto postřiku. U některých rostlin je nezbytné postřik opakovat. Při stříkání buďte opatrní, vše zelené, čeho se kapky dotknou, uhyne. Stříkat je optimální za slunečného dne.

Aplikace postřiku: Náhledové foto Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

13 komentářů

 1. jenicek54 Odpovědět

  za 70 kaček si koupím postřik v obchodě a mám na likvidaci minimálně 100m2. na kolik mě vyjde sůl, ocet a jar?

  1. Dorian Odpovědět

   Za 70,-v obchodě, a kde? Likvidátor plevele cca 500,-Ocet,trochu soli a sklenička jaru vyjde cca na 40,- a máte přes čtyři litry postřiku. Otázka jestli to funguje. A než něco napíšete, tak trochu přemýšlet.

   1. liška Odpovědět

    přípravek se jmenuje TOUCHDOWN QUATRO koupil jsem ho v UNIHOBY
    Další se jmenuje DOMINÁTOR koupený v zahradním centru

  1. Mirka Odpovědět

   Do salátů! Do pomazánek! Jsem s tím nad míru spokojená. Pro děti dávám méně soli, pro dospělé přidám alkohol.

 2. Dana Odpovědět

  Funguje to parádně, dělám to tak už několik let, a s dlažbou to neudělá nic, dokonce to plevel spálí dřív než Randap. Jen je nevýhoda, že to nezničí i kořínky, takže to za nějakou dobu vyroste znova.

 3. Jan Tokarčík Odpovědět

  Po mé zkušenosti,tam kde jsem to postříkal tak to chytlo bělavý povlak. Když jsem to viděl ,tak mě málem omylo. Začlo pršet a ono to zmizlo.

 4. Aster Odpovědět

  Nevím, jestli je to tak bezpečný postřik – na dlažbu budiž, ale do záhonů? Té soli je tam docela dost a při opakovaném použití si půdu postupně zasolíte a pokud toto budete praktikovat pár sezón po sobě, vznikne problém. Odsolit půdu sice lze, ale není to práce „na chvilku“ . Když koncentrace soli v půdě překročí určitou mez, rostliny v podstatě přestanou růst – zasolené půdy snášejí dobře jen některé plevele a ty se taky využívají při tzv. odsolování půdy.
  Při pěstování zeleniny nebo bylinek na zahradě bych doporučila vykašlat se na chemii a vyplevat záhony ručně – herbicidy si nechte do okrasných záhonů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *