Veterinářka radí: Česnek ani cibule mazlíčkům imunitu nezlepší

Pes

Aby imunitní systém dokonale fungoval, potřebují jak lidé, tak i zvířata. Domácí mazlíčci také trpí nejrůznějšími nepříjemnými chorobami. Prevence se ale u lidí a zvířat zcela logicky liší. A je to právě prevence, která je z hlediska absence potenciálních chorob nesmírně důležitá. Pravidelné návštěvy veterináře se musí stát jakousi povinností a stejně tak i některé tradiční činnosti typu odčervení a podobně. Jak poznat takovou oslabenou imunitu u pejska a jak ji podpořit? Na některé důležité otázky odpověděla veterinářka společnosti PetCenter MVDr. Marie Kadeřávková.

Jak se pozná oslabená imunita?

Příznaky jsou u oslabené obranyschopnosti poněkud různorodější. Tradičně se jedná především o opakující se infekce a kožní či trávicí obtíže. Zapomenout ale nelze ani na nejrůznější příznaky neurologického charakteru. Máte-li jakákoli podezření na nestandardní chování pejska, rozhodně nečekejte a navštivte veterináře.

PesFoto: Pixabay

Jaké doplňky stravy volit?

Alternativ je pochopitelně hodně. Důležité jsou konzultace se specialistou. Ostatně veterinářka společnosti PetCenter MVDr. Marie Kadeřávková varuje:

„Doporučila bych i konzultaci různých doplňků stravy pro zvířata s výživářem či veterinářem. Stále ještě se setkáváme například s podáním česneku nebo cibule zvířatům v domnění, že jim může pomoci se zbavit střevních parazitů, ale pravda je taková, že mohou způsobit vážné obtíže, respektive nedostatek červených krvinek.“ 

Důležité jsou dle této odbornice mnohé faktory. Podporovat imunitu u zvířete můžete podobně jako tu vlastní. Důležité jsou třeba následující aspekty:

  • minimální množství stresu,
  • vysoce kvalitní strava,
  • zdravý životní styl,
  • vhodné prostředí pro život,
  • hodně pohybu,
  • pravidelné kontroly u veterináře,
  • znalost anamnézy předků.

Cibule a česnekFoto: Pixabay

V hlavní roli kvalitní strava

Strava zvířete se musí řídit několika důležitými aspekty. Jde především o:

  • věk psa,
  • zátěž zvířete,
  • jeho zdravotní stav,
  • prostředí, v němž žije.

MVDr. Marie Kadeřávková dodává:

“Na podzim a v zimě s přibývajícím chladem je třeba počítat i s tím, že pes žijící venku bude mít větší výdej energie, kterou potřebuje na udržení tepla. Zvíře, které žije v bytě nebo v domě a chodí ven jen občas, bude vlivem střídání teplot, deště, a občasných prochladnutí náchylnější na virová a bakteriální onemocnění.“

Důležité je dát pozor hlavně na stravu, rozhodně nezkjoušejte potraviny tyou česneku a podobně, jako je tomu u lidí. Jinak je třeba poznačit, že infekcemi trpí spíše starší psi a mláďata, případně březí či kojící feny.

Zdroje info: PetCenter,
Canina.cz,
https://www.welovedogs.cz/cs/psi-blog/102

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.