V únoru je čas začít startovat zahradu: Jaká práce nás zde čeká?

strom-rez

Zahrádkáři se již od ledna pomalu, ale jistě probouzejí ze zimního spánku a připravují své zahrady na novou sezonu. A jak je to u vás? Patříte mezi ty, kteří mají vše nachystáno? Nebo vás to teprve čeká? Pokud počasí dovolí a nebude pršet či sněžit, můžete vaši oázu začít připravovat už nyní. A to i tehdy, pokud budete mít pocit, že je v únoru stále ještě dost času. Co tedy všechno na zahradě udělat?

Už nyní bychom měli začít

Říká se, že první měsíc v novém roce bývá tím nejchladnějším. Nicméně letos tomu bylo přesně obráceně a leden nás překvapil poměrně vysokými teplotami. A jelikož dny ubíhají raketovou rychlostí, máme tu únor a s ním také přišel začátek nové zahrádkářské sezóny. Takže pokud máte zahradu či předzahrádku, můžete se začít připravovat. 

Ať budoucí úroda stojí za to

Ještě před tím, než udeřila zima, jste své záhony přeryli a pohnojili organickým hnojivem. To má následně čas na vyzrání a zlepšení kvality půdy. Pokud jste tento krok neučinili, zapomněli jste, nyní můžete využít průmyslová hnojiva. To ale příliš nedoporučujeme, protože půda živiny rychle vyčerpá a bude takzvaně hladová. Můžete počkat do jara a vpravit do půdy rychle působící organické hnojivo. 

organicke-hnojivo
Foto: Pixabay

Únor je také správným obdobím, kdy prořezat stromy. Učiňte tak u ovocných stromů a keřů. Snažte se odstranit všechny uschlé, nemocné a poškozené větve, ale zároveň i ty, které jsou příliš dlouhé. Na konci února, začátkem března, je také vhodné věnovat se roubování peckovin – třesní, meruněk a tak dále. Nezapomeňte věnovat pozornost také hlohu, ptačímu zobu či habru. 

Jakmile teploty vystoupají nad deset stupňů a je sucho, nebude pršet, aplikujte předjarní postřiky, které vyhubí přezimující škůdce. Všímejte si taktéž kmenu stromu, i zde se mohou schovávat škůdci.

Začínáme předpěstovávat budoucí úrodu

V tomto měsíci, pokud jste tedy nezačali již koncem ledna, můžete také začít předpěstovávat letničky, bylinky, ale i zeleninu. Například petúnie, povijnice, echinaceu, sléz a další. Co se týče zeleniny, například okurky, papriky, kedlubny a rajčata, vysaďte semínka do pěstebních misek a umístěte je na slunný parapet ve vašem domě. Do pařeniště také můžete vysít ředkvičky, kterých si budete moci užívat již na jaře. Nevadí jim totiž chladné dny.    

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/unor-na-zahrade.A130208_114011_hobby-zahrada_mce, https://www.floranazahrade.cz/co-delat-v-unoru/, https://www.ruralsprout.com/february-garden-jobs/, 

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)