Jak v zimě pečovat o zahradu

Zima

Starost o zahradu rozhodně nekončí úderem prvních mrazíků. Právě naopak. O zahradu je nutné pečovat i během zimy. Co vše je potřeba udělat, aby vám zahrada na jaře opět rozkvetla před očima?

Pozor na sníh

Zahrada zapadaná sněhem vypadá vskutku kouzelně, pokud je však sněhu hodně, je třeba jej ze stromů a keřů setřást. U jehličnatých stromů se vyplatí větve svázat, aby nedošlo k jejich poškození.

Sníh, který pokrývá plochu zahrady, je vhodné nahrnout na záhony a ke stromům a keřům. Funguje totiž jako vynikající tepelný izolant, a jakmile začne tát, poslouží jako výborný zdroj závlahy.

Péče o choulostivé rostliny

Během mrazivých měsíců, jako je leden a únor, se doporučuje překontrolovat zakrytí choulostivých rostlin. Ty jsou nejvíce ohroženy holomrazem, tedy velmi nízkými teplotami, kdy zahradu nechrání sněhová pokrývka. Může tak dojít k poškození nejen nadzemních částí rostlin, ale také krčku či kořenového systému. Zkřehlých rostlin se proto při velkých mrazech vůbec nedotýkejte, snadno byste je poškodili.

Příprava na další sezónu

Už během zimy byste měli začít s přípravou na další sezónu, která sestává z řízkování některých druhů skalniček, jako je například kruhovník rozprostřený a prvosenka zoubkatá, případně okrasných dřevin, jako je rybíz nebo maliník.

V únoru je pak nejvhodnější čas na výsev rajčat, okurek, cuket a dalších druhů zeleniny, stejně jako na odebírání roubů ze stromů. Ke konci zimy si můžete začít připravovat skleníky a pařeniště a provádět jejich opravy.

Zkontrolujte zahradní náčiní

Náčiní, které na zahradě běžně používáte, by přes zimu mělo být uskladněno na suchém místě, kde nemrzne. Ideálním prostorem je sklep, dílna nebo zahradní domekzahradní domek. Před začátkem jara nezapomeňte náčiní zevrubně zkontrolovat, ošetřit a opravit, aby vám další sezónu opět posloužilo.

Nářadí očistěte od zbytků zeminy, nabruste rýče a motyky a zrezivělé části oškrábejte například drátěným kartáčem. Kovové a dřevěné části ochrání proti vlhkosti olejový nátěr.

Tip: Pokud nemáte kam uklidit zahradní nářadí, prohlédněte si širokou nabídku zahradních domků na Heurece. Záleží jen na vás, zda dáte přednost domku z přírodního dřeva, kovu, nebo plastu – každý z nich vám poskytne skvělé prostředí pro skladování zahradního náčiní.

ZimaFoto: Pixabay

Nezapomeňte na obyvatele zahrady

Zima dokáže být pro živočichy velmi drsným obdobím, nezapomínejte proto na pravidelné kontroly ptačích krmítek. Do nich můžete umístit nasbírané plody a bobule, jako jsou jeřabiny, ptačí zob, hloh nebo rakytník, případně i nakrájená jablíčka, ovesné vločky, strouhanou mrkev a samozřejmě neslané a neškvařené sádlo nebo lůj. Ptáci vdechnou zimní zahradě život, což při pohledu z okna jistě oceníte.

Přesaďte pokojové rostliny

Nejen na zahradě, ale ani doma byste během zimy neměli zahálet. Ke konci zimního období se proto pusťte do přesazování pokojových rostlin, které ocení jak čerstvý substrát, tak větší květináč.

Tip: U vzrostlých rostlin, které zabírají příliš místa, může být řešením přesadit jen jejich část nebo provést řez.

Zdroje info: idnes.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.