Zvuková izolace chalupy: Když vás trápí vás hluk z okolí

Akustická pěna

Pokud jste si koupili chalupu a toužíte si dopřát zaslouženého odpočinku, nemůže být nic nepříjemnějšího, než ranní hluk, který vás vytáhne z postele. Může jít o cinkající příbor z kuchyně, když ho vaše partnerka uklízí, zvuk pily, kterou si soused připravuje dřevo nebo třeba jen hovor sousedů pod okny. Takovýto hluk vám může pokazit relaxaci i náladu. Naštěstí má tato situace řešení, a nemusíte se bát drahé přestavby.

Akustická pěna

Foto: akusticka-pena.cz

Zvuková izolace chalupy

Jednou z nejlevnějších možností, jak odhlučnit chatu či chalupu, je použít akustickou pěnuakustickou pěnu nebo akustické deskyakustické desky. Jedná se o dva odlišné materiály, které vám mohou posloužit trochu jiným způsobem. Proto byste si před samotnou koupí odhlučňovacího materiálu měli ujasnit, co vlastně potřebujete:

  • Akustická pěna – zpříjemňuje akustiku v místnosti a do určité míry snižuje hluk. Díky akustickým pěnám se vyhnete nepříjemným dozvukům v místnosti, hovor nebo hudba budou znít lépe a příjemněji. Nejsou lisované, mají otevřenou strukturu. Jejich výhodou je to, že se vyrábí ve zcela nehořlavé variantě (melamin) nebo v samozhášivých variantách. Tyto varianty jsou výhodou, pokud jsou použity ve veřejných místech, jako jsou hudební školy, kluby, sály apod.
  • Protihlukové desky – oproti předchozí variantě se jedná o lisované desky, které mají gramáž 180 kg/m3 (s tolerancí 8 %). Jsou tedy těžké a tuhé. Právě tyto vlastnosti zajišťují nepropustnost zvuků, takže se můžete zbavit běžných zvuků zvenčí, jako je hovor sousedů, vyzvánění zvonků, zvuky domácích mazlíčků, televize nebo hudba z vedlejších místností apod. Existuje také speciální kročejová vrstva, která se hodí do patrových domů. Dokáže snížit hluk, který způsobují kroky nebo dupání v patře.

Nemusíte odhlučňovat všechno

Pokud vám jde o to, dobře se vyspat, pak se můžete pustit pouze do odhlučňování ložnice (nebo místnosti, ve které na chalupě spíte). Avšak někdy se vyplatí odhlučnit i zdroje hluku, jako je tepelné čerpadlo, místnosti s hlasitými spotřebiči (kuchyně, koupelna) apod. Uvědomte si, že když odhlučníte hned nadvakrát, množství zvuku bude lépe eliminováno. Zvuková izolaceZvuková izolace bude optimální.

Lepší akustika místnosti

Již jsme si vysvětlili, že akustická pěna se hodí spíše pro zlepšení akustiky v místnosti, tedy pro zpříjemnění zvuku. Své využití ale může mít nejenom na místech, kde se veřejně pouští hudba (kluby, sály), ale také například na chalupě. Pokud je akustika ve vašich místnostech hrozná, zvuk se rozléhá a nejde pořádně rozumět ani poslouchat hudbu, pak je můžete akustickou pěnu použít i do chalupy. A klidně i do místností, které jste již odhlučnili.

Odborníky netřeba

Instalace lisovaných desek je velice jednoduchá a zvládne ji každý průměrný kutil. To je dobrá zpráva, protože tak odpadá nutnost shánět si odborníky, kteří vám nainstalují a ušetříte i nějaké peníze. Vyplatí se ale, když vámi zvolená společnost bude schopná doručit desky až na místo určení, což v případě chalupy a chaty v přírodě nemusí být nejjednodušší. Před samotnou instalací si vše dobře promyslete, může vám to ušetřit peníze. Pokud vám hluk nevadí v místnostech, kde se běžně setkáváte, nemusíte je odhlučňovat. Finančně se vám vyplatí odhlučnit ložnici, kde chcete mít ticho. Pokud vás obtěžuje zvuk, který vydává stará pračka, odizolujte místnost s ní, ne všechny ostatní.

Akustická pěna

Foto: akusticka-pena.cz

Instalace protihlukových desek

Existují dvě možnosti, jak se dají desky instalovat. Můžete je nalepit rovnou na zeď nebo použít speciální konstrukci z CD a UD profilů, která se připevňuje pomocí šroubů s podložkami. Jejich výhodou je to, že umožňují vzniknout vrstvu vzduchu, která ještě více snižuje průchod zvuků. A tím je odhlučnění ještě efektivnější. Větší mezery je ale vhodné vyplnit izolační vatou. Oba druhy instalace jsou velice jednoduché. Pro docílení hezčího vzhledu můžete izolační desky pokrýt sádrokartonem nebo OSB deskami a omítnout. Vaše chata a chalupa bude vypadat jako nová a náklady přitom byly minimální!

Zdroje info: https://www.akusticka-pena.cz 

Náhledové foto: akusticka-pena.cz

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!