Nevybírejte jen podle obalu! Semena při nákupu prověřte

Semena

Semena jsou jedním z nejčastějších způsobů, jak začít pěstovat rostlinu. A také nejlevnější. Srovnejte si sami, kolik z jednoho sáčku s osivem vypěstujete rostlinek a pak cenu tohoto sáčku srovnejte s cenou rostlinek, které již byly předpěstovány a prodávají se v zahradnických centrech. Semena nakupujeme obvykle v malých sáčcích, které nás lákají zejména nádhernými obrázkem na obalu. Podle tohoto obrázku bychom se ale měli řídit pouze orientačně!

Semena kupujte včas

Lidé obvykle nákup semen nechávají na poslední chvíli. To se ale může ukázat jako chyba. Některé rostliny je třeba zasít už v únoru, takže může být pozdě na jejich vysetí. Kromě doby vysetí ale může nastat problém také v tom, že vámi zvolená semena již nebudou k dispozici, nebo pouze online. I díky tomuto může dojít k situaci, že semena nebudete mít doma včas.

Semínka

Foto: Pixabay

Ověřte se pěstební podmínky rostlin

Při nákupu vás může oslnit zajímavý druh kvetoucích rostlin, nebo nějaký nový druh ovoce. Předtím, než si jej ale koupíte, byste měli vědět, jaké má tato rostlina nároky. Třeba se jedná o rostlinu, které nebudete schopni zajistit dostatečnou teplotu pro pěstování. Nebo třeba vlhkost či vystavení slunci. Co se týká nových odrůd například rajčat, můžete je vyzkoušet. Avšak napoprvé si jich kupte jen menší množství.

Zkontrolujte, co už máte

Možná vám od loňska ještě zbyla nějaká semínka, která jsou vhodná k vysetí. Předtím, než se tedy vypravíte na nákup semen, nejprve zkontrolujte, jaká semínka doma máte. A zjistěte, zda je možné je ještě použít. Tuto informaci lze přečíst na originálních obalech semen.

Původ semen a informace o rostlině

Pokud na obalu semen nemůžete najít jejich původ, nemůžete si být jisti tím, co vám z nich v budoucnu vyroste. Na každém obalu byste měli najít také určité informace o rostlině. Tím prvním je název rostliny v češtině (u lepších dodavatelů najdete i latinský název). Hledejte také druh, odrůdu a kategorii. Kromě toho byste měli vědět, kolik semínek si kupujete – jsou-li semínka větší, uvádí se jejich počet, pokud jsou drobná, jsou jejich množství je určeno v gramech.

Rady pro pěstování

Na druhé straně obalu se obvykle nachází rady, jakým způsobem semena vysévat a kdy. Taktéž se zde dozvíte, za jak dlouho budete moci sklízet. U květin se zaměřte na označení, zda je o trvalky, dvouletky či letničky. Někteří výrobci uvádí také, na jaké půdě je třeba pěstovat, zda má rostlina ráda slunce nebo polostín a další rady. Přečíst si můžete také informaci o tom, zda výrobce svá semena ošetřil přípravkem proti plesnivění nebo různým chorobám.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/nakup-semen-20300102.html

https://www.bobvila.com/articles/seed-shopping-mistakes/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!