Už v březnu je možné vysévat zeleninu – jakou přesně?

Je však ale nutno dodat, že není březen jako březen. Někdy máme v tomto měsíce pořádný mráz, jindy zase krásné a slunečné teploty, které máme i nyní. Doporučujeme, abyste se řídili půdou. Je promrzlá? Dejte ji tedy čas a nechte ji probudit. V případě, že máte skleník či fóliák, nemeškejte a vysévejte. V druhém případě, kdy zem není promrzlá, můžeme se pustit do výsevu časné jarní zeleniny, která nám dodá potřebné živiny, která z nich to bude? 

Mrkev, pórek a další

Kořenová zelenina se hodí pro časný výsev. Předem však nezapomeňte prokypřit půdu. A pokud jde o mrkev, vysévejte ji do půdy, která je obohacena o humus. Lze také vyset hadí mord nebo-li černý kořen, kterému pro změnu vyhovuje lehčí a propustná půda bez kamení. Při výsevu mrkve rozdělte řádky s rozestupem přibližně třicet centimetrů. Pokud se rozhodnete vysévat i špenát, což nyní můžete, mezi řádky ponechte alespoň dvacet centimetrů mezeru.

Mrkev
Foto: Pixabay

Co se týče chorob a škůdců u mrkve, nejvíce jsou ohroženy právě ty, které vyséváme až později. Pór vyséváme o něco hlouběji, díky čemuž dosáhneme co nejdelšího stvolu. Půda by měla být nevysychavá, hlinitopísčitá a plná živin. Je také známo, že se pór podílí na zlepšení úrodnosti půdy, a proto jej můžete vysévat poblíž například mrkve.

Výsev ředkviček

Ředkvičky vyséváme do výživné půdy, která bude vlhká, ale ne mokrá či přemokřená. Taktéž se vyplatí je vysít na slunné místo. Pokud chcete, aby bulvičky byly hezky kulaté, snažte se semena vysévat dostatečně daleko od sebe. Co se týče hloubky, bohatě stačí jeden a půl centimetru. Stejně jako pór, je možné i u ředkvičky provést smíšený výsev. Umístit je můžete k salátu, mrkvi či petrželi. Rádi bychom doplnili ještě jeden poznatek – pokud ředkvičky vysejete do písčité půdy, získají si příjemnou ostrou chuť. 

V březnu můžete taktéž vysévat ředkve. Platí pro ně stejné podmínky, jako pro ředkvičky. Jen s tím rozdílem, že byste jim měli poskytnout více živin.

Špenát
Foto: Pixabay

Výsev špenátu

Ranný výsev špenátu zajistí nejnižší obsah kyseliny šťavelové. Stačí jej vysévat do řádků od sebe vzdálených přibližně dvacet centimetrů. Do hloubky přibližně tři až čtyři centimetry. Také doporučujeme, abyste špenát vysévaly každé dva týdny, tak zajistíte bohatou úrodu bez čekání. Ostatně, stejně tak, jako u ředkviček.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/vysevejte-vysazujte-co-muze-ven-uz-v-breznu-70484, https://shop.culinabotanica.cz/rady-tipy/breznove-vysevani-seminek/?gclid=CjwKCAjwiOCgBhAgEiwAjv5whKqqV6bZ_cLQaaJF84GgBfQp0TY8X9vqJ1cjK-IgiCYznkHlwG9MVRoC42gQAvD_BwE

Náhledové foto: Pixabay  

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)