Dřív odpad, dnes ideální médium pro pěstování

Kokosový substrát

Pokud se zahradničení nějakou dobu věnujete, jistě jste narazili na kokosový substrát. Zajímá vás, jak se vyrábí, k čemu slouží a zda je pro vaše rostliny vhodný? Vše, co jste chtěli vědět o kokosovém substrátu, se dozvíte v následujících řádcích.

Kokosový substrát se vyrábí z vlákna nacházejícího se mezi slupkou a vnější skořápkou kokosových ořechů. Vlákno je v podstatě odpadním produktem, který vzniká při sklízení ořechů, zejména v Indii a na Srí Lance. Dříve se veškeré kokosové vlákno vyhazovalo, dokud se v 19. století nezačalo využívat při kultivaci rostlin.

Poprvé se o to zahradníci začali pokoušet už v 19. století, ale nekvalitně zpracované kokosové vlákno rychle degradovalo. Ke znovuobjevení kokosového vlákna došlo ke konci 20. století, když nové metody umožnily vyrábět kvalitní kokosový substrát za nízkou cenu. Tato ekologická varianta jiných pěstebních substrátů má řadu výhod a mnohostranné využití při pěstování rostlin.

Různé druhy kokosového vlákna

Při zpracování kokosového vlákna vzniká několik typů kokosového substrátu a každý má jiné vlastnosti. Podle velikosti a struktury rozlišujeme tři základní varianty: kokosovou drť, kokosová vlákna a kokosové štěpky.

  • Kokosová drť (pith, peat): Jemně namleté kokosové slupky připomínající rašelinu. Díky vysoké hustotě kokosová drť skvěle zadržuje vodu. Kokosová drť je zpravidla součástí zahradnických směsí a nedoporučuje se ji používat samotnou, protože příliš mnoho vody v substrátu dusí kořeny rostlin.
  • Kokosová vlákna (fiber): Dlouhé vláknité svazky, které samy o sobě nepojmou příliš mnoho vody a časem se rozpadnou. Nicméně vlákna jsou součástí zahradnických substrátů, ve kterých zvyšují porozitu média a umožňují lepší přístup vzduchu ke kořenům rostlin.
  • Kokosová štěpka (chips): Drobné kousky (6 až 20 mm), které v sobě spojují výhody kokosové drtě a vláken. Štěpka dobře zadržuje vodu, ale zároveň umožňuje snadný přístup kyslíku ke kořenům.

Zkušení pěstitelé si z různých typů kokosového vlákna někdy míchají vlastní směs. Mnohem pohodlnější ale je zvolit některý z předem připravených kokosových substrátů. Běžně jsou k dostání v podobě lisovaných cihel, do kterých stačí přidat vodu. Vysoce kvalitní směsi bývají také baleny v pytlích.

Specifika pěstování v kokosovém substrátu

Kokosový substrát je vhodný pro veškeré druhy rostlin a umožňuje pěstování jak klasickým způsobem, tak v hydroponických systémech. Kultivace rostlin v kokosovém substrátu má však některá specifika, na která musíte při pěstování pamatovat.

Kokosový substrát má vysokou schopnost vázat vápník, hořčík a železo. Tyto živinové prvky znepřístupňuje rostlinám. Jev známý jako kationtová výměnná kapacita (CEC) a je důvodem, proč musíte kokosový substrát před použitím „napufrovat“. Při pufrování se kokosový substrát nejprve namočí na 24 hodin do roztoku s upraveným pH a EC na požadovanou hodnotu. Kokosové substráty od renomovaných výrobců, jako je Terra Aquatica, jsou často připraveny k použití bez nutnosti předchozího pufrování.

Kokosový substrát pojme a zadrží vodu až o osminásobku své váhy ám o sobě ale neobsahuje živiny. O výživu rostlin se budete muset postarat sami, a to nejlépe pomocí hnojiv s recepturou pro pěstování v kokosovém substrátu. Při pěstování v kokosu je důležité udržovat médium neustále mírně vlhké, aby se zachovala vysoká retenční schopnost vláken. V neposlední řadě se vám budou hodit měřáky EC a pH, které pomohou určit, zda mají vaše rostliny optimální podmínky pro růst.

Výhody pěstování v kokosovém substrátu

  • Rychlý růst a vysoký výnos. Kokosové substráty excelují především při použití v průtokových zavlažovacích systémech. Pokud vašim rostlinám budete po celý cyklus dodávat živný roztok se správným EC a pH, odvděčí se vám vyššími výnosy a rychlejším růstem.
  • Kořeny mohou dýchat. Kokosový substrát nejenže pojme velké množství vody, ale zároveň umožňuje přístup vzduchu ke kořenům. Kořeny mají dostatek místa i vláhy a díky tomu rostou rychleji.
  • Neutrální hodnota pH. Kvalitní kokosové substráty mají pH v rozmezí 5,8–6,2, které je ideální pro vstřebávání živin.
  • Minimální riziko škůdců a patogenů. Některé výzkumy naznačují, že kokosové vlákno má fungicidní účinky a může tak zabraňovat vzniku plísní. Navíc je méně vhodným prostředím pro některé hmyzí škůdce než půda.
  • Ekologicky udržitelná surovina. Kokosové vlákno vzniká jako vedlejší produkt a jeho používáním pomáháte snižovat negativní dopady zemědělství na přírodu. Navíc kvalitní kokosový substrát můžete použít i několik pěstebních cyklů po sobě.

Některé nevýhody kokosového substrátu

Vysoký obsah soli. Při výrobě kokosového substrátu se slupky namáčí ve slané vodě. Ujistěte se, že výrobce prodává už čištěný produkt, případně substrát nejprve důkladně propláchněte velkým množstvím vody.

Chemické ošetření. Při zpracování jsou někdy kokosová vlákna ošetřena chemikáliemi, které brání tvorbě plísní, a finální produkt může obsahovat zbytky těchto látek. Než začnete substrát používat, pozorně si přečtěte etiketu nebo navštivte stránky výrobce.

Nedostatek vápníku, hořčíku a železa. Kokosové vlákno má tendenci zadržovat vápník, hořčík a železo. Proto vždy používejte speciální hnojiva s recepturou určenou pro pěstování v kokosu.

Přehled kokosových substrátů

Nejlepší kokosový substrát pro začínající zahradníky: Terra Aquatica Coco Fiber je odlehčený kokosový substrát, který nemusíte před použitím namáčet ani jinak upravovat.

Kvalitní kokosový substrát za nízkou cenu: U Gro XL je dehydrovaný kokosový substrát lisovaný do praktických cihel. Jeho výhodou jsou nízké pořizovací náklady a obsah prospěšné trichodermy.

Špičkový kokosový substrát pro profesionály: Canna Coco Professional Plus má ideální strukturu a skvěle se hodí jak na indoor, tak outdoor pěstování.

Náhledové foto: Growmarket.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.