Už mrzlo? Tak to je čas sesbírat rakytník, mišpule či jeřabiny

Rakytník

Některé ovoce je dobré sbírat až po přemrznutí, protože je to pak pohodlnější a ovoce má lepší chuť – jako například rakytník. Dejte si pozor – navzdory obecnému přesvědčení se šípky vyplatí sbírat ještě před přemrznutím, protože vlivem mrazu přichází o velkou část vitamínu C. Navíc jejich sklizeň ani nemusí být příjemná, protože plody jsou příliš měkké a mohou se rozpadat. Zde je ovoce, které se rozhodně vyplatí sesbírat po mrazících (pokud vás o něj nepřipraví ptáci).

Rakytník

Jednou z nejznámějších plodin, které sbíráme až poté, co udeří první mrazy, je právě rakytník. Plody této rostliny je totiž poměrně těžké posbírat, protože se sami neodlučují od rostliny. Je snadné je rozmáčknout. Pravda, i tady přicházíme o vitamín C, stejně jako když necháme projít šípky mrazem, nicméně si usnadníme sklizeň. Rakytník patří mezi kyselé ovoce. Díky mrazu bude o něco sladší a příjemnější na konzumaci.

  • TIP: Ne vždy ale toto ovoce až do prvních mrazů vydrží. Ptáci si na něm rádi pochutnávají. Pokud je tedy nedokážete ochránit, můžete sklidit větévky i s plody a ty nechat přemrznout v mrazáku. To vám může usnadnit jejich sklizeň.

Brusinka

Tento plod nachází své uplatnění zejména při problémech s močovými cestami. Obsahuje ale velké množství vitamínu C, tříslovin a dalších prospěšných látek. Můžeme je proto užívat i jako prevenci před onemocněními. Jejich trpkou chuť mohou zmírnit mrazy. Pokud si myslíte, že se plody nedočkají prvních mrazíku, skliďte je dříve a nechte přemrznout v mrazničce.

Mišpule

Jedná se o ovoce, které není rozšířené mezi lidmi. Většina lidí ani neví, jak takové ovoce vypadá. Jsou to kulaté plody. Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin je jejich chuť příliš trpká. Spousta lidí ji proto považuje za nejedlou a pěstuje ji jako okrasnou rostlinu. Vzhledem k obsahu vitamínů a minerálních látek je to ale velká škoda! Toto ovoce se sklízí až po prvních mrazech, protože právě díky tomu získá sladkou a hruškovou chuť. Ovoce můžete konzumovat jen tak, nebo si vyrobit nevšední džem.

Mišpule

Foto: Pexels

Jeřabiny

Oblíbená pochoutka ptáků může svědčit také lidem. Po zdravotní stránce, protože obsahuje obrovské množství vitamínu C. Chuť jeřabin bohužel také není ideální. Proto se spousta lidí uchýlí ke sběru po prvním mrazu. Přijdeme o část vitamínu C, na druhou stranu ale získáte skvělou sladkou chuť ovoce. Oproti jiným druhům ovoce vitamín C zůstává v produktech z jeřabin i po tepelném zpracování.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/5-plodu-ktere-byste-meli-nechat-na-zahrade-premrznout-20221228.html

https://sciendo.com/downloadpdf/journals/prolas/70/2/article-p88.xml

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!