Přezimování kaktusů: Kam uložit bodlavé krasavce na zimu a jak je to se zálivkou

kaktusy

Zima je pro pichlavé krasavce dobou odpočinku. Klidový režim je zásadní, aby vás rostliny potěšily na jaře svými květy. Kam uložit kaktusy na zimu? Co je nezbytné pro zazimování?

Zima je pro řadu pěstitelů kaktusů náročným obdobím. I když odpadá starost s nenáročnou zálivkou, avšak péče v období klidu má svá specifika. Jedině správným zazimováním přijměte krasavce s bodlinami k bohatému květu.

Kaktus nelze pěstovat jako pokojovou rostlinu

Mnozí dělají zásadní chybu, že pěstují kaktusy stejně jako jiné pokojové rostliny. A to je špatně. V konečném důsledku se pak nedočkají květů, rostliny jsou deformované a nepřirozeně se vytahují, jakožto uhnívají a hynou. Zásadní pravidlo pro zazimování kaktusů zní, nezalévat! Nic důležitějšího snad ani neplatí. Samozřejmě svět sukulentů je pestrý a svým způsobem záhadný. Jakou péči dopřát kaktusům v zimě?

Kam s ním aneb vhodné místo

V době zimního odpočinku je dobré kaktus umístit do nevytápěné zimní zahrady, světlé nevytápěné chodby, na verandu, zasklený balkon či lodžii apod. Poslední vhodnou možností pro přezimování je sklep, neboť zde bývá nedostatek světla. Do naprosté tmy sukulenty nikdy nedávejte. Stejně tak stinnou stránkou sklepů je mnohdy přítomnost hlodavců, kteří kaktusy ničí.

Ideální pro přezimování jsou teploty v rozmezí 10 až 15 °C. Kaktus nesmí být dlouhodobě vystaven mrazu. Pokud rostlinu letníte, musíte ji dát včas do teplejšího prostředí. Nicméně na druhou stranu krátké poklesy teplot pod bod mrazu kaktus zpravidla zdárně ustojí.

Pěstování bez možného zazimování

Pokud chcete pěstovat sukulenty celoročně a nemáte prostory pro zazimování, pořiďte si teplomilné druhy. Jen mějte na paměti, že i tyto teplomilné druhy mají rády v zimě svůj klid. Neprospívá jim nedostatek světla.

sukulenty

Foto: Pixabay

Péče na konci zimního období

Ke konci zimního období, nejpozději však na začátku dubna, je možné kaktusy, které netrpí žádnou chorobou, přesadit. Stačí však, když tak učiníte za 2 až 3 roky. Častěji není třeba. Je to kvůli úchytu drobných kořínků v půdě. Ty se totiž rozrůstají pomalu a spíše do šířky. Vhodné jsou tak mělké nádoby.

Před samotným přesazováním rostlinu několikrát poklepejte ze všech stran. Díky tomu se z kořínků lépe uvolní hlína. Dno nové nádoby pokryjte drenáží, trochou zeminy a kaktus umístěte do středu nádoby a obsypte připraveným substrátem. Po přesazení 2 týdny nezalévejte. Pro lepší aklimatizaci v novém květináči pomůže teplé místo a světlo, občasné rosení.

Zdroj: prozeny.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay