Útoky škůdců v červenci: Na co si dát pozor

Škůdci dokážou na zahradě nadělat spoustu škod. Zbavte se jich jednou provždy díky šikovným tipů, které zredukují jejich počty a ochrání vás před katastrofou jednou provždy. Problém může být například s molicemi, obaleči jablečnými apod.

Zelenina v ohrožení

Na mnoha porostech zeleniny během července výrazně škodí molice. Ochrana je poměrně složitá, protože škůdce má více generací do roka, proto je nezbytné střídat přípravky i během jednoho období vegetace. Chemické ošetření se provádí až při zjištění výskytu škůdce. Na jeho monitorování se ve sklenících doporučuje vyvěsit žluté lepové desky.

Postřik se doporučuje zopakovat minimálně 2-3krát v intervalu 3-7 dní. Proti dospělým škůdcům lze použít nižší koncentraci, proti larvám je pak naopak nutná o něco vyšší koncentrace. V skleníkových podmínkách lze používat i biologickou ochranu. Přirozenými nepřáteli molic jsou i různé druhy slunéček. Larvy můžete pořídit v obchodech nebo je nachytat ve volné přírodě. Budete jich však potřebovat opravdu hodně, takže spíše doporučujeme onu drobnější investici.

Skleník

Foto: Pixabay

Jak na obaleče jablečného

Na co si dát pozor u ovocných stromů a jak je nejlépe ošetřovat? Let druhé generace obaleče jablečného pokračuje a podmínky má vcelku vyhovující. Pro určení správného termínu ošetřování je nejlepší sledovat kladení vajíček a jejich vývoj před líhnutím housenek přímo v sadu. Ošetřuje se buď v 1. termínu proti nakladených vajíčkům přípravky nebo ve 2. termínu proti vylíhnutým housenkám.

Třetí skupinou účinných přípravků proti obaleči jsou také biologické přípravky, které se aplikují na začátku líhnutí housenek, což je asi 3 dny po 1. termínu. Všechny 3 skupiny přípravků se vzájemně vylučují, to znamená, že se nepoužívají v těsném sledu za sebou, ale postačuje jedno ošetření některého z nich ve vhodném termínu.

Pozor na možná negativa

Ve hře je ovšem i ochrana včel. Na závěr je proto vhodné zařadit i preventivní upozornění na ochranu včel před zasažením chemickými přípravky určenými na ochranu rostlin. Je to každoročně se opakující problém, přičemž vinni nejsou jen zemědělci. Nejdůležitější je v tomto případě seriózní spolupráce včelařů a farmářů, kteří by se měli vzájemně informovat o rizicích, tedy o umístění včelstev (i kočovných) a ošetřování kvetoucích porostů přípravky na ochranu rostlin s možným rizikem poškozením včel.

Zdroje info: https://www.vivre.cz/blog/skudci-zahradnich-kvetin/, https://www.denik.cz/dum-a-byt/choroby-a-skudci-balkonovych-rostlin.html, https://www.slunecno.cz/clanky/ochrana-rostlin-pred-skudci-a-chorobami-2290

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)