10 největších chyb v krajinářské architektuře, kterých je třeba se vyvarovat

Tulipány

Naučit se, jak neudělat botu a vyvarovat se úprav či „neúprav“ na zahradě, může být pro začátek skvělým krokem. Nepochybně budete muset zjistit všechny jemné prvky, které se skrývají za správným způsobem plánování dvora, ale podle Hippokrata je třeba začít tím, že nebudete škodit.

I přesto, že tyto lekce jsou určeny pro majitele nemovitostí se zahradou, kteří se v žádném případě nemohou zatím považovat za specialisty na krajinářskou architekturu. Tento článek předpokládá, že jste se v péči o zahradu alespoň trochu orientovali. V případě, že skutečně nejste na této úrovni, pak by bylo opravdu mnohem lepší pro začátek si přečíst, jak začít s rostlinou od nuly. Takovýto článek  bude schopen pomoci vám udržet strategickou vzdálenost od hrubých přešlapů, jako je uvedení sluncemilné rostliny do stínu s následným zkoušením tuto rostlinu rozvíjet v půdě, která je stejně chudá na podporu. Takto byste ji rovnou odrovnali!

Výzkum pro samotnou rostlinu – jak je velká, kolik prostoru potřebuje

Mnohé výsadby jsou na začátku úžasné, ale od té chvíle se později začnou kazit. Častým důvodem tohoto závěru je zklamání z prozkoumání vývojových rozměrů zahrnutých rostlin. V pěstitelském centru jste se zamilovali do toho keře nebo stromu, ale vaše zamilovanost se jednoho dne změní na jízlivou poté, co zjistíte, že rostlina začala být otravná – něco, co by se mělo pouze zastřihávat, protože musí přerůst svůj rozdělený prostor. Zakrslé stromy mohou být za takových okolností výhodnou volbou. Jakmile však budete kalkulovat, nemyslete jen na možný výškový vzrůst rostliny. Šířka růstu je stejně tak důležitou součástí. Proto jsou sloupovité keře, jako je například cesmína, velmi cenné jako rostliny do základu.

Obloukem se vyhýbejte půdním krytině, která zničí vaše prostranství

Jejich výjimečný název vypovídá o jejich vlastnostech: „půdní krytiny“ zůstávají mírně vysoké, aby pokryly půdu ve vaší zahradě, která by jinak byla plná plevele. Jakkoli je plevel životaschopný, vyplatilo by se zvolit půdní kryt, který je energický, něco, co se rozšíří a vyplní zónu, v níž se plevel ještě nestihl  uchytit. Výběr ideálního půdního krytu je složitější než v podstatě vybrat takový, který se bujně vyvíjí a vypadá krásně. Několik z nich plní své úkoly tak dobře, že se z nich staly svého druhu plevele. Mnoho majitelů pozemků lituje, že vysadili například anglický břečťan, protože příliš pozdě zjistili jeho sklon vymknout se kontrole.

Několik z nejhorších provinilců jsou půdní krytiny, kterým se daří ve stínu. Musí být ohromujícími producenty, aby se v takových podmínkách vytvořily, což se velmi rychle obrací zase proti vám.

Pořádně si rozmyslete, zda použijete mulč

Výběr mulče a jeho použití na vaší zahradě může být velmi obtížné a následky mohou být různé – od poškození rostlin až po přidělávání práce. Druh mulče, který je bezvadně vhodný pro použití kolem mnoha rostlin, může být pro některé rostliny špatnou volbou, a mulč složený z malých kamínků může být v tomto ohledu opravdu politováníhodný. Vyhněte se použití takového mulče všude tam, kde ho nechcete udržovat po dlouhou dobu. Kameny se v dlouhodobém horizontu dostanou do půdy a jejich odstranění se stane zlým snem.

Některé druhy mulče mohou být pro rostliny zničující. Už jste někdy slyšeli o „mulčovacích sopkách“? V tu chvíli je na místě otázka načasování. Jakkoli může být mulčování užitečné pro přežití trvalek přes zimu, je lepší vědět, kdy mulčovat na jaře. Tento článek s nejčastějšími dotazy k mulčování zodpoví několik otázek, které amatéři k tomuto tématu mají.

Mulč
Foto: Pixabay

Rozmyslete si správné rozmístění rostlin ještě před sadbou

Nezapomeňte sázet hromadně, nikoliv roztroušeně. Pro ilustraci řekněme, že jste si v obchodě  poctivě koupili několik polštářků rudé šalvěje. Většího účinku dosáhnete, když je shromáždíte dohromady, než když přidělíte jednu sem, druhou tam. Při hledání rostliny neustále počítejte s tím, jakou roli hraje denní světlo při zlepšování výhledu. Několik rostlin můžete vidět lépe, když jsou osvětleny zezadu, ale jiné se mohou uplatnit, když je slunce v zádech pozorovatele. Zvažte také takovéto proměnné, jako jsou např:

Kde budete nejčastěji stát, až si rostlinu prohlédnete? Podle toho rostlinu přiřaďte k místu pro sázení. V jakou denní dobu budete mít k rostlině největší přístup? V případě, že máte tendenci být kolem domu pouze uprostřed rána na konci týdne, nezavádějte rostlinu tam, kde jí něco jiného brání v přístupu ranního slunce. Dalším skvělým příkladem je nalezení dřínu rudého a dřínu žlutého, které jsou uprostřed zimy v Británii skvěle vidět usazené u přístřešku tak, aby paprsky pozdně odpoledního slunce mohly zvýraznit jejich barevnou kůru.

Nepouštějte se do prořezávání, dokud nemáte jistotu

Několik amatérů v údržbě stromů se pyšní tím, že jsou výborní v běhu po zahradě se svými nůžkami a zůstávají napřed před dalšími keři, prořezávají je spíše na popud než podle informací a zkušeností. V tu chvíli přemýšlejí: „Proč mi letos nevykvetla hruška?“. Zdá se, že odpověď spočívá v tom, že jste ji jednou špatně prořezali. Nepochybujte o tom, že se naučíte, kdy keře prořezávat.

Poučte se z nedostatků při údržbě trávníku

Tráva je často vzorem pro to, jak pokazit hlavní část zahrady. Mezi nejčastější nešvary, které se na zahradách střídají, patří:

  1. Pro začátek je zahrada prostě příliš velká
  2. Neinstalování sekacího pásu, který usnadní sekání
  3. Posetý trávník kruhy, které byste měli v tu chvíli posekat

Mějte na paměti, že čím větší část zahrady bude pokryta trávníkem, znamená mít větší část práce s jeho údržbou. Tento fakt nevadí těm, kdo má zelenou trávu opravdu rád. Pak ani neberete v úvahu časovou náročnost, ale není to pro každého. Několik majitelů zahrad promarní svůj volný čas dlouhou péčí o bohatou trávu, aniž by si uvědomili, že existují různé možnosti.

Pokud jste spíše pěstitelé než uctívači trávy, nejlepší volbou může být zbavit se trávy a uvolněný prostor využít pro záhony s keři. Stále musíte počítat s hromadou práce, ale v případě, že vás více těší výraznější prvek, který vytvářejí keře, zjistíte, že práce bude uspokojivá. Sekací pásy mezitím udělají ze sebe menší zlo. Mohou také zlikvidovat nutnost vrátit se po sekání zpět se strunovou sekačkou a vyžadovat péči o trávu, na kterou se žací ústrojí nedostalo – což je pro vás práce navíc.

Než začnete sázet, myslete na zimní počasí

Keře mohou být příjemným doplňkem vaší garáže, zejména když kvetou. Je třeba mít neustále na paměti pravidelnou obměnu. To, co může být v květnu velmi uspokojivou výsadbou, se může v únoru změnit v neúspěch. Proč se to nepovedlo? Jedním slovem „sníh“. Máte někoho, kdo vám po sněhové bouři odhrne půdu? Zdá se, že pluh účinně poškodil keř vysazený příliš blízko příjezdové dráhy pro auto. Odhrabáváte sníh, abyste vyčistili garáž?

V případě, že ano, pak víte, že ty lopaty plné sněhu je třeba někam odhrnout. V případě, že vám v cestě stojí spousta stálezelených keřů, je to po chvíli k vzteku. A v případě, že je pohřbíte sněhem, který odhazujete (nebo odfoukáváte), ztratí v rámci zimní zahrady svou jedinečnou hodnotu A závěr? V podstatě existují mnohem lepší místa, kde takové keře usadit.

V žádném případě se nedívejte po chaotickém výsevu

Tento fakt je skutečně subjektivní. Co je pro jednoho člověka „rušivé“, je pro jiného „krásná příroda“. Je vlastně k zamyšlení, že se pár jedinců stromy vůbec zabývá. Určitě si musí uvědomit, že v důsledku přítomnosti stromů se na zahradě objeví několik „odpadů“. Jediný druh stromu, který je zcela bez nepořádku, je umělý. S ohledem na to lze hovořit o různých úrovních chaosu. Několik stromů je uzpůsobeno tak, aby moc nepořádku nenadělalo. Skvělým případem je strom známý jako dřezovec trojtrnný. Protože jeho opadané lístky jsou drobné, nejsou při pádu nijak strašlivě patrné. Proto pravidelně objevíte tento „čistý“ strom využívaný podél městských komunikací nebo v parcích.

Mezi potenciálně nejnepořádnější stromy patří:

  • Ginkgo biloba
  • Sweetgum
  • Borovice

I když jste vybaveni informacemi o téměř plném rozsahu svých možností, budete mít stále k dispozici tento strom, abyste si mohli dál udržovat strategický odstup od mimořádných nepořádků. Je to samice Ginkgo biloba, která je nepořádná, protože produkuje speciální plody. Samci nejsou nepořádnější než kterýkoli jiný strom s podobným olistěním. Navíc existují neovocné jinany, které budete moci vysadit namísto druhů, které shazují nepořádné rozměklé plody. Existuje tolik druhů borovic, že je těžké přesněji určit, která z nich nadělá nejvíce nepořádku.

Ale borovice bílá východní je jedním z nejnepořádnějších stromů

  1. Produkuje obrovské borové šišky
  2. Disponuje lepkavou borovou smolou, která se dostává na všechna vozidla
  3. Její bezmocnost vůči zimním škodám (představte si monstrózní větve rozbíjející se o váš dům) Takzvaný pajehličník přeslenatý ve skutečnosti není skutečnou borovicí.

Některé práce nechte raději na odborníka

Neustále se snažte prakticky zhodnotit své schopnosti, které jste museli využít pro práci v oblasti zahradní architektury. Taktické myšlení je určitá míra statečnosti a v některých případech je spravedlivé, abyste si najali profesionála. Například místo toho, abyste si sami postavili terasu nebo chatku, možná budete muset na práci zavolat mistra. V případě, že potřebujete uspokojit svoje ego a stavbu si postavit sám (nebo nemůžete snést odborníka), volitelným druhem, který je méně náročný na stavbu, je plovoucí paluba na terasu.

Výstavba dvorku může být navíc pro někoho, kdo není výjimečně zručný, velmi stresující. A to už jenom kvůli odvodu vlhkosti. Ani běžný kutil nebude muset zvládnout práci s ořezáváním stromů neuvěřitelných rozměrů. Pokud celá vaše zahrada potřebuje úpravu a vy nemáte schopnosti, nebo nechcete práci provádět sami, nebojte si říct o pomoc. Nebo přeci jen máte odvahu a za sebou máte rádi pořádný arzenál? V takovém případě se alespoň poraďte s odborníkem, jak si při práci neublížit!

Před samotným nákupem rostlin zohledněte problémy s terénními úpravami

Většina napomínání, které jsme si uvedli v rámci toho, jak neudělat botu, vás právem varuje před chybami, které někdy mohou dopadnout katastrofálně. Například vám na hlavu spadne těžká větev, zatímco vylezete na strom z určitého důvodu. To může být i vaše smrt. Některé vaše snahy vás pravděpodobně nezabijí, ale mohou zmařit vaše plány na splnění vašich aranžérských snů. Při nákupu nemovitosti, se před samotným podpisem projděte a zamyslete. Dívejte se na pozemek z vícero úhlů. Nachází se nemovitost na svahu? S uspořádáním pod takovými podmínkami se asi nesetkáte, ale měli byste si udělat čas a prozkoumat několik problémů, kterým byste při bydlení v takovém prostředí čelili.

Zdroje info: wikisource.org, thespruce.com

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.