Zaléváním to nekončí: větší úroda rajčat díky jednoduchému triku

Rajče

Pečovat o rostliny rajčat se vyplatí v průběhu celého období, kdy plodí. Díky správné péči totiž zajistíte tu nejlepší kondici svých rajčat. A čím je rostlina zdravější a silnější, tím více plodí. Proto bychom se v případě rajčat neměli zaměřit pouze na dostatečnou zálivku, ale i další činnosti, které vám mohou prospět. Rajčata pravidelně vyvazujte k opoře, aby nedošlo k jejich zlomení. Časem totiž ponesou poměrně dost plodů, které by je mohli velmi zatížit.

Vyvazování, nebo spirálovité opory?

Existují zastánci obojího. Pokud zvolíte klasické tyče, pravděpodobně je již máte doma a nemusíte do nich investovat žádné peníze. Budete muset pravidelně rajčata vyvazovat, aby nedošlo k jejich zlomení. To u spirálovitých opor nehrozí. Na začátku růstu rajčat je stačí navést správným směrem a pak už se rostlina ovíjí sama. Tímto způsobem si můžete usnadnit práci na zahradě. Jednou zakoupené tyče můžete používat samozřejmě mnoho sezón po sobě.

Foto: Pixabay

Vylamování postranních výhonů u tyčkových rajčat

Pro zvýšení úrody rajčat je potřeba směřovat co nejvíce energie právě do tvorby plodů. To znamená, že ty části rajčat, které rostou a „nic z nich nebude“, bychom měli odstranit. Jedná se o postranní výhony paždí listů. Měli bychom je odstraňovat, dokud jsou co nejmenší, protože to rostlinu nejméně bolí. Pokud je rostlina příliš hustá, můžete odstranit také několik jejích listů. Díky tomu snížíte riziko vzniku plísní a houbových onemocnění.

Pozor na keříčková rajčata!

Pokud ale pěstujete keříčková rajčata, pak postranní výhonky rozhodně nevylamujte! Mohlo by totiž dojít k tomu, že byste se o úrodu naopak připravili. Keříčková rajčata totiž kvetou a tvoří plody právě na postranních výhoncích. Tento druh rajčat nevyžaduje pro svůj růst oporu a nejčastěji se pěstují na balkónech, terasách a v nádobách.

Přihnojování rajčat

Úrodu můžete samozřejmě podpořit také přihnojováním organickými hnojivy. Ideální jsou zkvašené slepičince nebo dobře uleželý hnůj. Tyto přípravky se dají koupit v mnohem příjemnějších formách, než jak jste si je asi ihned po přečtení představili – můžete je koupit v granulích, sušené nebo tekuté (které se přidají do zálivky). Hnojiva by měla obsahovat zejména zvýšený obsah draslíku. Nic nezkazíte tím, když koupíte speciální hnojivo pro rajčata. Pozor na hnojiva s velkým množstvím dusíku – ta by podpořila růst listů na úkor růstu plodů.

Zdroj info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajcata-pestovani-20200721.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!