Tužebník jilmový nahradí aspirin. Lze pěstovat i volně sbírat v přírodě

tužebník

Rostlina, která je doslova přírodním pokladem. S čím vším vám pomůže tužebník jilmový? Nyní je vhodná doba pro jeho sběr. Prozradíme vám, kam se vydat i to, že ho lze pěstovat na zahrádce. Tento přírodní aspirin si zaslouží pozornost.

Přírodní aspirin potěší zastánce zelené lékárny

Nemáte rádi chemii? Nesaháte hned po prášku, když vás něco bolí, něco na vás leze? Jste zastánci léčivek z přírody? Pak vás osloví právě tužebník jilmový. Právem je nazýván přírodním aspirinem, neboť obsahuje stejnou účinnou látku jako jeho kolega v tabletě, avšak na rozdíl od něj nedráždí, ale naopak hojí žaludek. K tomu je působivou květinou, která krásně vypadá rovněž v čerstvých i suchých vazbách.

Jinak tužebník vyniká pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky. Hojí nejen žaludek, ale také ledviny a rány. Pomáhá při zánětu močových cest i močového měchýře. Používá se při překyselení žaludku, pálení žáhy i žaludečních vředech. Jedná se rovněž o účinné antirevmatikum. Z nasbírané rostliny lze připravit čaj proti horečce a nachlazení.

tužebník jilmový

Foto: Pixabay

Léto je ideální pro sběr

Léčivku si můžete nasbírat volně v přírodě. Roste na vlhkých loukách, březích potoků i stojatých vod, ve světlých lužních lesích, křovinách, od nížin až po podhorské oblasti. Rostlině se daří spíše na slunném místě a v půdě bohaté na humus a chudou na minerální látky. Nať a květy se sbírají v červenci a srpnu. Suší se ve stínu. Možná je i varianta sušení uměle při teplotě do 40 °C.

Tužebník jilmový na zahradě

Rostlinu můžete pěstovat na své zahradě, kde bude krásnou dominantou trvalkového záhonu. Dokáže ovšem vyniknout i jako solitéra. Velmi pěkně vypadá i na břehu zahradního jezírka. Všechny zahradní odrůdy potřebují slunné místo či světlý polostín, vlhčí a výživnou půdu.

Zdroj: ireceptar.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay