Túje jako hvězda zahrady? Může a nemusí být

Uvažujete o živém plotu? Pak vám možná do oka padnou jako první túje. A není se čemu divit, vždyť se jedná asi o nezprofanovanější a nejčastěji nabízené dřeviny určené k tomuto účelu. Možná si ťukáte na čelo a uvažujete o úplně jiném živém plotu, nicméně zerav, čili Thuja stojí alespoň za zvážení. My se na využití tújí podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Příroda nevytváří ošklivé rostliny

Přesně tak, příroda je doslova všemocná a vytváří zajímavé rostliny, mezi které patří i túje. Vždyť jsou voňavé, skromné z pohledu pěstebních nároků a samozřejmě také veselé z pohledu barev. Přesto mnozí lidé tvrdí, že túje jsou ideální tak maximálně na hřbitov. Na rozdíl od mnohých jiných dřevin zůstávají túje neustále zelené po celý rok. Hodí se prakticky kdekoli.

Túje

Foto: Radek Štěpán

Poutavé siluety na veřejnosti, ale i v soukromí

Půjdete-li na procházku do parku nebo arboreta, setkáte se nejspíše se zeravem obrovským neboli řasnatým. Označovaný je latinsky jako Thuja plicata. Jeho domovinou je Severní Amerika a typický je korunou kuželovitého tvaru. Ta může být vysoká až 60 metrů. Takt obří strom mnohdy roste i více než 1000 let. V Evropě bývá ale jeho výška pouze třetinová. Má skvělé lehké dřevo optimální pro výrobu kanoi, střešních šindelů a jiných věcí. Tradičně se z něj vyrábí třeba včelí úly. V malých zahrádkách roste tradičně zerav západní označovaný jako T. occidentalis. Taktéž má původ v Severní Americe a jeho výška se pohybuje okolo 15 až 20 metrů. Do Evropy přišla tato túje v roce 1540.

Túje mají svá dvojčata

Jakýmsi nepsaným dvojčetem tújí je bezesporu cypřišek označovaný jako Chamaecyparis. Ten se také vyznačuje vějířovitými větvičkami majícími ploché šupinovité listy. Cypřišky mají ale na rozdíl od tújí odstávající výhonky mající převislou špici. Mimo jiné rodí také šištice kulovitého tvaru. Túje se vyznačuje pokaždé vzpřímeným terminálním výhonem a plody, jež nápadně připomínají poupata tulipánů.

Solitéry i větrolamy

Túje jsou odolné a maximálně pružné. V živých plotech dokážou tlumit hluk, snížit prašnost i utlumit vítr. Navíc dokážou zamezit nepříjemným pohledům sousedů. Na 1 m délky se vysazují cca 3 až 4 rostliny. Můžete túji vysadit i samotnou, vyroste vám poměrně solidní strom, tedy alespoň v případě mohutných druhů. Barevně mohou být túje sytě zelené, smaragdové, nebo i zlaté.

Foto: Pixabay

Pěstování tújí

Nic složitého. Túje potřebují zeminu, která bude dostatečně vlhká, nikoli přemokřená. Optimální je místo ve stínu. Odolají ale mrazu, slunečnímu záření i prašnému prostředí. Schnoucí a opadávající listy uvnitř koruny jsou normální, strom se tak obnovuje a regeneruje. Jinak si na túji berte nůžky, střih si zaslouží!

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.