Pěstování petrželky v zimě: Trik našich babiček stále funguje

Petržel

Chtěli byste si dopřát zelenou petrželku i v zimě? Jasně, můžete si skočit do některého ze supermarketů a petržel si i s natí koupit. Určitě to ale není ono. Obzvláště když si ji můžete bez problémů vypěstovat doma. Naprosto jednoduše a s minimem námahy. Ostatně naše babičky takto petrželku pěstovaly zcela běžně, a získávaly tak dostatek vitamínů klidně i v době, kdy byly venku doslova kopy sněhu. Toho už se dnes na většině míst asi nedočkáme, ale čerstvou petrželovou nať mít můžeme. Jak na to?

Kvalitní petržel jako základ

V první řadě je zapotřebí kvalitní petržel. Máte-li ještě nějakou uskladněnou ve sklepě třeba v písku, ideální volba. Stačit by vám ale měla i ta kupovaná. Optimálně, když bude v bio kvalitě. Petržel se vyplatí využít k tomuto pěstování v momentu, kdy hodláte využít celý kořen třeba na polévku nebo do nějaké omáčky. Petržel se kompletně spotřebuje a zbude vám jen horní část, respektive skrojek, jenž se běžně vyhazuje. Ukrojit byste jej měli rovně, aby dokázal stát, a zbytky natě budou směřovat nahoru.

Petržel

Foto: Radek Štěpán

Kouzlo s kelímkem a vodou

Kelímek někde doma stoprocentně najdete. Jeho spodní část naplníte obyčejnou čistou kohoutkovou vodou. Když ji necháte odstát, uděláte líp, ale nejde o nezbytnost. Hloubka vodní lázně nemusí být nijak velká. Stačí cca 0,5 cm. Do vody se vloží skrojky z petržele, tak aby v ní byly prakticky permanentně položené. Petržel už pak postupně začne růst…

Kdo si počká, ten se dočká

Jednoznačně. Jen počítejte s tím, že ne vždy se musí zeleň u petrželky objevit. Tradičně stačí počkat pouhé 3 dny a uvidíte, že vám zbytky petržele obraší. Jinak ještě chvíli vydržíte a po nějakém týdnu můžete bez problémů sklízet. Ostatně, naše obrázky tuto skutečnost jednoznačně dokumentují. A chuť? Naprosto skvělá, domácí, bez jakýchkoli postřiků a nesmyslů.

Petržel

Foto: Radek Štěpán

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.