Trpasličí odrůdy stromů: důvody, proč je (ne)pěstovat

Hrušeň

Trpasličí odrůdy stromů jsou velmi oblíbené zejména při výběru stromů do menší zahrady. Jejich výhodou je totiž menší vzrůst, takže namísto jednoho velkého stromu je možné pěstovat několik různých druhů. Jedná se o speciální zakrslé ovocné stromy, které nedosahují větší výšky, než je 2,5 až 3 metru. Mohlo by se zdát, že se jedná o ideální strom do každé zahrady. Avšak všechno má svá pro i proti.

Trpasličí odrůdy a péče o ně

Nespornou výhodou trpasličích odrůd ovocných stromů je to, že péče o ně není tolik náročná. Je to zčásti dáno menším vzrůstem, takže všechny větve jsou dostupnější. To se pozitivně projeví nejenom při léčbě chorob a odstraňování škůdců, ale také při sklizni a prořezávání. Na výběr máte celou spoustu odrůd, které můžete zkoušet – a vzhledem k menšímu růstu stromů můžete ochutnat více druhů ovoce ze své zahrady. Na druhou stranu je ale třeba trpasličí stromy častěji zalévat, hnojit a ošetřovat proti škůdcům a chorobám.

Jabloň

Foto: Pixabay

Čekání na ovoce

Zatímco klasické vysoké ovocné stromy vám pořádně začnou plodit až za 5 až 7 let, trpasličí odrůdy jsou vhodné pro nedočkavé. Již po 3 letech se můžete dočkat úctyhodné sklizně. Vrcholu dosahuje strom starý 7 let. I když sklidíte méně ovoce, než ze stromu klasické výšky, nemusí se to jevit jako nevýhoda. Nebudete mít najednou přemíru ovoce, nebudete řešit skladování a zpracování ovoce. Pokud na trpasličí stromy pohlédneme z trochu jiné stránky, a to tak, že na stejnou plochu (na kterou bychom vysadili jeden klasický strom) vysadíme větší množství plodů, zjistíme, že můžeme sklidit až dvojnásobné množství ovoce.

Prostor k pěstování

Zatímco u klasických stromů musíte počítat s tím, že vám zabere prostor až 40 m2, u trpasličích je plocha mnohem menší. A to 8 m2. To znamená, že na plochu, kterou by zabral jeden vysoký strom, se vejde pět těch trpasličích. Navíc takové stromy můžete pěstovat v různých umělých formách, jako jsou kordóny, pyramidy, palmy apod.

Životnost trpasličích stromů

Vysoké stromy se dožívají až 50 let. To životnost těch trpasličích je maximálně 20 let. Další nevýhodou je poměrně nízká mrazuvzdornost trpasličích odrůd. Důvodem je to, že mají kořeny mělké, takže jsou u povrchu, který často zamrzá. V zimě je proto důležité myslet na ochranu kořenů, a to souborem opatření, mezi která patří krytí mulčem, bělení kmenů, prořezávání vrcholů výhonků, které nedozrávají apod.

Prořezávání je důležité

U trpasličích stromů většinou chceme zachovat určitý tvar. V tomto případě je nevýhodou to, že tyto stromy poměrně rychle rostou a snadno přerůstají. Tento problém se řeší pravidelným prořezáváním a zastřiháváním. Pokud bychom strom nechali napospas svému osudu, pozorovali bychom menší plody.

Zdroje info:

https://vsaduidoma.com/pl/2018/12/19/karlikovye-derevya-plyusy-i-minusy-otzyvy-professionala/

https://cs2.domesticfutures.com/karlikovye-plodovye-derevya-dlya-sada-9128

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!