Zbylý vosk ze svíček můžete recyklovat: Postup je jednoduchý a výsledek úchvatný

svicky

Máme tu Vánoce, k nimž neodmyslitelně patří i pestrobarevné a vonící svíčky. Milujeme je snad všichni, a především o Vánocích, kdy si jich zapálíme nejvíce. Vždy nám ale zbyde mnoho vosku, ať už v kalíšcích či ve skle, a následně jej vyhodíme. To však dělat nemusíte. Zbylý vosk můžete recyklovat a vyrobit z něj nové svíčky. Postup je jednoduchý a výsledek vás nadchne. 

Co budete potřebovat a jak postupovat

Ze všeho nejdříve vyškrabte nedopálený vosk z kalíšků či skleniček a připravte si knot a plíšek. Buď všechny barvy umístíte do jednoho, nebo je rozdělíte podle odstínů a vyrobíte duhovanou svíčku. Nyní je čas na rozpouštění svíček. A to provedete buď v mikrovlnné troubě nebo stejně tak, jak rozpouštíte čokoládovou polevu ve vodní lázni. Nachystejte si čisté zavařovací sklenice a rozpuštěný vosk. 

Na řadu přichází knot

Zavařovací sklenice jsme zvolili z toho důvodu, že mají silnější sklo, a tak je malá pravděpodobnost, že by praskly. Krásné skleničky jsou ty od medu nebo jiné, které jsou tvarem zajímavé – výsledek bude krásný. Nyní umístěte knot do plíšku a vložte obojí do sklenice. Plíšek seženete v drogerii nebo jej můžete vzít ze staré svíčky. 

svicka
Foto: Pixabay

Tip redakce: Aby plíšek držel na místě, doporučujeme, abyste jej přilepili vteřinovým lepidlem nebo tavnou pistolí.

Nyní lepidlo nechte zaschnout. Skvělé také bude, když plíšek například pomocí špejle přitlačíte ke dnu.

Svíčku můžete mít barevnou i voňavou

V případě, že jste použili vosk z bezbarvých svíček, můžete si je také pomocí barviva obarvit. Pokud jej doma nemáte, nastrouhejte nějaké voskovky, rozpusťte je ve vodní lázni a smíchejte je s voskem. A pokud chcete svíčku také ovonět, pořiďte si vůni určenou do svíček, nebo do vosku nakapejte pár kapek éterického olejíčku.

Nyní máte nachystané zajímavé sklenice, knotek strčený v plíšku, a tak můžete nalévat rozpuštěný vosk. Jednu barvu po druhé nebo tak, jak jste si vosk připravili. Poté už stačí, když necháte svíčku ztuhnout a sklenici ozdobíte například krásnou stuhou, mašlí, korálky či čímkoli jiným. 

Doporučujeme, abyste svíčku nedávali do lednice, ale nechali ji při pokojové teplotě ztuhnout. Pokud ji dáte do lednice, kolem knotu se vytvoří prohlubeň a výsledek by nebyl hezký. 

Zdroj: https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/384632/jak-si-vyrobit-svicku-ze-zbytku-vosku.html

https://primanapady.cz/clanek-151579-co-se-zbytky-vosku-vyrobte-z-nich-novou-svicku

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)