Touží mít vaše dítě domácího mazlíčka? Pořiďte mu zakrslého králíčka

Zakrslý králík

Maminko, koupíte mi s tatínkem pejska? Je vám tato otázka povědomá? Už jste ji od vašeho malého miláčka slyšeli? Jenže co dělat, když psa z jakéhokoli důvodu mít nemůžete? Přesto chcete dítěti udělat radost a nějakého domácího mazlíčka na mazlení mu koupit. Řešením, kterým jistě dítě potěšíte, je zakrslý králíček. Jedná se o nenáročné zvířátko, které lze dokonce při trpělivosti a pravidelné interakci vycvičit. Zjistěte, jak se o králíčka starat, a zda by byl tento malý parťák vhodný i pro vás.

Správná péče je důležitá

Králíček sice nepotřebuje extra namáhavou péči, ale přece jen bychom měli dbát, kde bude králíček umístěn, a jaké podmínky k životu bude mít. Ze všeho nejdříve, než si mazlíčka pořídíte, si určete místo, kde bude mít klec. Neměla by být v průvanu, ale ani na slunci. Je dobré jej nechat s klecí na podlaze, aby si sám mohl vylézt a proběhnout se. Jistě mu neprospívá, když jej berete za břicho. Také je vhodné upozornit, abyste králíčka nekoupali, pokud to není opravdu nutné. Čas od času je vhodné dojít k veterináři a nechat zastřihnout drápky. Jestliže na to nemáte čas, pořiďte si domů speciální nůžtičky, kterými drápky ostříháte bez pomoci zvěrolékaře.

Zakrslí králíciFoto: Pixabay

Jakou klec zvolit

Než se vydáte na nákup králíčka, měli byste si rozmyslet, zda vaši domácnost bude obývat jeden nebo dva mazlíčci. Pokud zvolíte dva, doporučujeme dvě samičky – ideálně z jednoho vrhu. V takovém případě kupte dvojitou klec nebo alespoň tu, která má více než 120 centimetrů. Pro jednoho králíčka stačí 100-120 centimetrů. Také se dívejte po výšce klece. Ta by měla být cca 40 centimetrů vysoká.

Čím by měla být klec vybavena

První investice se vám možná bude zdát o něco vyšší, ale věřte, že následující měsíce tolik neutratíte. Teda pokud králíčkovi nebudete kupovat dobroty nejvyšší prémiové kvality. Jakmile pořídíte klec, kupte do ní speciální plastový záchůdek, do kterého nasypete stelivo pro kočky, kukuřičnou drť nebo nejlépe hobliny. Dále se poohlédněte po třech mističkách: jednu na vodu, na suché krmení a na zeleninu. Nezapomínejte ani na seno, které umístíte do dřevěných nebo kovových jesliček. Skvělé jsou ty dřevěné, protože si o ně králíček brousí zuby. Na dno klece můžete vysypat hobliny, na kterých bude králíček spát.

Zakrslý králíkFoto: Pixabay

Jaké krmení pro králíčka

Základem by mělo být seno, proto by jej králíčci měli mít v jesličkách neustále. Jakmile začne teplé období, můžete z venku donést listy pampelišky, petrželovou nať, kopr, ale i jitrocel. Nezapomínejte listy dokonale umýt a následně osušit. Každý den jim můžete dopřát pár koleček mrkve, hlávkového salátu, okurku, brokolici či jinou zeleninu. Mimo toho, by strava králíka měla obsahovat také granule. Ovšem pozor na množství. Stále myslete na to, že hlavní složkou jejich stravy je seno. Kupujte takové granule, které neobsahují zrní, ale jedná se o granule ve tvaru pelet. Ty správné mají vysoký podíle vlákniny a snížený obsah bílkovin. Hlídejte překrmování a každý den vyměňujte vodu.

Zdroj info: animals.mom.com

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.