Cibuloviny v zimě: zkontrolujte, zda jsou v pořádku

Hyacint

To, že jste své cibuloviny ještě před příchodem mrazu vyryli z půdy, je dobrá věc. Je ale dobré je pravidelně kontrolovat. Vysoká míra vlhkosti může způsobit jejich plesnivění, které se šíří z jedné cibulky na druhou. Jedině ze zdravých cibulek vyrostou silné rostliny, které budete moci obdivovat pro jejich bujnou záplavu květů. Nezapomeňte, že choroby i plísně se mohou snadno rozšiřovat z jedné cibulky na druhou.

Ochrana před mrazem

Tím prvním, co byste s cibulovinami měli dělat, je chránit je před mrazem. To znamená, že je třeba je vykopat ještě před příchodem mrazu – na podzim. Ani po vykopání je ale nevystavujeme příliš nízkým teplotám. Mráz cibulky velmi oslabuje nebo rovnou hubí. Protože cibuloviny jsou obvykle zasazeny hluboko do země, je třeba být při jejich vykopávání opatrní, abychom je nepoškodili. Pokud dojde k mechanickému poškození cibulky, není vhodná pro skladování. Jestliže poškození není tak veliké, můžete ji zkusit uchovat do příštího roku – izolujte ji ale pro jistotu od ostatních cibulek a často kontrolujte její stav.

Cibuloviny

Foto: Pixabay

Přístup vzduchu

Cibuloviny bychom měli skladovat tak, aby měli přístup ke vzduchu. Spousta lidí za tímto účelem využívá papírové sáčky, košíky či kartonové krabice. Měli bychom je chránit také před vlhkostí a světlem, které by mohlo způsobit jejich předčasné klíčení. Také příliš vysoké teploty jsou pro dlouhodobé skladování cibulovin nevhodné. Ideální je teplota kolem 4 až 5 °C, záleží ale také na konkrétním typu cibuloviny.

Skladování v substrátu

Některé cibuloviny jsou přímo určené pro skladování v substrátu. Jaký ale zvolit? Hyacinty, mečíky, narcisy a tulipány obvykle skladujeme jen tak – bez substrátu. Ale například nerine či peruánský narcis je lepší skladovat v pilinách. Rašelina je vhodná pro lilie, tygřici obecnou či chocholatici.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-przechowywac-cebulki-kwiatowe-zima,nId,5606198

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!