Nálev na červenou řepu lepší než z obchodu – ingredience jsou prosté

Červená řepa

Vlastně by se dalo říct – nálev na červenou řepu jako od babičky. Ale podle mnohých pamětníků chutnají oba dva typy stejně. Tak proč si pro jednou nevyzkoušet přípravu této báječné pochoutky přesně tak, jak se má? Milovali jste červenou řepu ze školní jídelny a teď na ni s nostalgií vzpomínáte? Zkuste si ji tentokrát naložit podle našeho osvědčeného receptu.

Řepa červená (Beta vulgaris var. vulgaris) je lidstvu známá už nějakých 3 000 let. Pěstovala se totiž už v Babylonii, kde byla velmi cenným doplňkem jídelníčku. A výživoví poradci ji doporučují i dnes.

Jaké výhody má pro nás nachystány červená řepa

Především ji považují za skvělý antioxidant, který dokáže vyčistit tělo od toxického působení škodlivých volných radikálů. Přítomné antokyany (díky nimž má řepa rovněž svou oslnivě červenou barvu)patří mezi nejlepší přírodní antioxidanty vůbec. Kromě nich pak v červené řepě najdeme také vitamín C, kyselinu listovou, draslík, fosfor, mangan, vitamín B6, hořčík a samozřejmě i spoustu železa.

Červená řepa

Foto: Pixabay

Dopřejte si řepu jako přílohu k jídlu každý den

Každodenní konzumace řepy je proto více než doporučována. Pokud si však nechcete každý den vařit boršč nebo řepnou polévku, vyzkoušejte její sterilovanou variantu v tom správném nálevu. Ingredience nejsou nijak složité. Stačí vám vlastně jen čtyři.

  • jedna kávová lžička soli
  • jeden litr vody
  • 100 gramů cukru
  • 0,3 litru 8% octa

A co si s tím vším počít? Řepu nejdříve uvařte doměkka. U dvoukilového kusu, na který je recept koncipován, to bude trvat asi hodinu. Máte-li více menších kusů, pak samozřejmě strávíte v kuchyni čas o něco kratší. Nastrouhanou řepu natlačte do vypařených sklenic a zalijte nálevem připraveným z výše zmíněných ingrediencí. Zavíčkujte, 20 minut sterilujte a máte hotovo.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Celostnimedicina.cz/cervena-repa-silak-mezi-korenovou-zeleninou.htm

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)