Tipy na uskladnění mrkve na zimu

Mrkev

Mrkev patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější a logicky také nejpoužívanější zeleninu. Kuchaři by si bez ní prakticky nemohli svůj život vůbec představit. Právě proto se vyplatí mít ji pořád po ruce. Pokud je totiž mrkev starší, může být nekvalitní. Optimální je využití mrkve přímo po sklizení. Když ale přijde zima, dost těžko si můžeme jít pro nějaký ten kus na zahradu. Právě proto se vyplatí vymyslet její optimální uskladnění. Možností je poměrně hodně. Ty nejznámější si představíme podrobněji.

Tradiční skladování mrkve v písku

Až do doby, než přijdou silnější mrazy, můžete mít mrkev bez problémů na záhonu. Tedy alespoň v případě pozdějšího výsevu. Čím je v půdě déle, tím ji vystavujeme většímu riziku napadení škůdci. Určitě mrkve nečistěte od zeminy, právě ta je totiž chrání před vyschnutím. Optimální je následné uskladnění mrkve do písku dle receptu našich předků. Postavíte ji jednoduše do bedny a obsypete pískem. Ten by měl být mírně mokrý. Nejvhodnější je písek říční.

Krecht nabídne také výborné podmínky

Neméně výhodné je uskladnění mrkve v krechtu. Máte-li skutečně vysokou úrodu, pak se vyplatí ji sem dát. Teploty v krechtu mohou klesnout jemně pod bod mrazu, nicméně nemůže se jednat o žádné velmi nízké hodnoty. Když základnu krechtu zapustíte 20 cm pod zemi, mělo by to bohatě stačit. Určitě ale mrkev také opatřete pletivem proti hlodavcům. Ti mohou napáchat nepříjemné škody. Základnou bude vrstva slámy a na ni přijde další vrstva písku. Mrkve poté poskládáte postupně do kruhu. Průměr základny se může pohybovat klidně okolo 80 cm.

Další alternativy skladování mrkve

Mrkve je možné skladovat i mnoha jinými způsoby. Klasiku představuje její umístění ve sklenici s pískem. Výborné jsou i úplně zapuštěné v zemi. Ta ale musí být v hlubší jámě. Horní poklop bude tvořen slámou či polystyrenem. Zapomenout nelze ani na uskladnění mrkve do pilin.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.