Uskladnění česneku

Efektivní uskladnění česneku: Několik dalších metod

Český česnek patří mezi tradiční plodiny, které Češi prostě milují. Vypěstovat si jej může být někdy do jist míry alchymie, nicméně většinou se to podaří. Co ale s úrodou? Bohužel může velmi rychle podléhat zkáze, a tak je zapotřebí ji nějakým způsobem skladovat. Česnek a jeho uskladnění je rozhodně kapitola, která si zaslouží maximální pozornost. Úrodu si tak můžete uchovat co možná nejdelší dobu. My se na některé tradiční metody uskladnění česneku zaměříme v následujících řádcích.

Sušení česneku na několik způsobů

Asi nejoblíbenější formou skladování česneku je jeho sušení. Učinit tak lze několika různými způsoby. Klasiku představuje svázání zhruba 5 až 10 kusů česneku k sobě včetně natě. Takovýto závěs se následně pověsí v nějaké suché místnosti, kde je dostatečný chlad a optimálně také průvan. Budete mít jistotu, že rostliny nechytí žádnou plíseň. Nejčastěji jde o verandu, půdu anebo stodolu. Jinak není špatná ani metoda, kdy se jednotlivé rostliny uříznou zhruba 3 cm nad palicemi a poté vloží do obalů určených na vejce. Vše se poté poskládá do bedny a přes zimu by takto česnek měl vydržet.

Mražení česneku

Mnozí lidé česnek rádi zamrazí. Nejprve se musí vyloupat a následně se stroužky vloží do mikrotenového sáčku, případně misky. Pak už můžete bez obav zamrazovat. Česnek si svou chuť ponechá i při hlubokém dlouhodobějším zamrazení. Musí být ale dokonale očištěn od veškerých hrubých nečistot.

Ostatní uskladnění česneku na zimu

Poměrně oblíbené je naložení česneku do soli. Jednoduše se rozetře a smíchá právě se solí a určitým množství tuku. Není problém česnek také nakládat a zavařovat. Jestliže jej chcete pohodlně přidávat do každého jídla třeba až po jeho dovaření či dopečení, pak využijte česnekového koření. Když jej rozmelete a nasušíte, budete mít výbornou sypkou kořenící směs.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *