Znáte užanku? Tu modrou si můžete splést s pomněnkou

Kdo by nemiloval pomněnky. Jejich blankytně modrá očka dokáží z trávy i ze záhonku pomrkávat po několik týdnů a nepotřebují k tomu ani blízkost vody. Ovšem se stejnou zarputilostí se dokáží také rychle šířit po zahradě. Takže pokud si nechcete domů přinést další odolný plevel, vsaďte raději na stejně krásnou užanku.

V zahradnictví ji pod tímto pojmem prakticky nenajdete. Mnohem častěji se vyskytuje latinské Cynoglossum, přesněji Cynoglossum amabile alias užanka líbezná. Má keříkový vzrůst a nedorůstá více než 30-50 centimetrů. Vykvétá v červenci a její zářivě modré květy si vás získají na první pohled. Mimochodem, jde také o skvělou medonosnou rostlinu – to ostatně platí pro všechny užanky.

Jak na pěstování užanek

Ale nemusí zůstat jen u tohoto druhu, jiné užanky mohou mít květy i fialové nebo třeba růžové. Na stanovišti se však shodnou. Vyhovuje jim sluníčko nebo nanejvýše polostín, nikde jinde nevykvetou. Zavděčíte se jim také spíše sušší a mírně kyselou půdou, takže se uplatní v kompozicích skalek i suchých zídek. Přihnojovat ji nemusíte, ale pokud se jí přece jen rozhodnete přilepšit, vyhněte se dusíkatým hnojivům – ty mohou popálit její křehké kořínky.

K výsevu můžete přikročit poměrně brzy, klidně už na začátku března. Ale jakýkoliv termín do konce května je v pořádku, jen vám budou užanky kvést o něco později. Na výsadbu sazeniček je pak čas až do konce června. Jednotlivé rostliny vysazujte asi do vzdálenosti 25 centimetrů od sebe. Ale nebojte se, roste poměrně pomalu a rozhodně vám během několika let nezabere celý záhon. Zalévat ji nemusíte, trocha vody se jí bude hodit opravdu jen za velkých letních veder.

Věděli jste, že: Užanku lékařskou (Cynoglossum officinale) používali staří Řekové a Římané jako lék proti epilepsii, kašli nebo průjmům? Léčivý je zejména její nať a kořenová část.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)