Tipy pro efektivní úsporu vody na zahradě

Zalévání

Situace s vodou je aktuálně přinejmenším alarmující! Vody zkrátka ubývá, a tak se vyplatí s ní umět co nejvíce šetřit. Na internetu je spousta nejrůznějších vychytávek a návodů, které by vám měly pomoct. My se zkusíme soustředit na některé z nich, jež se nám zdají jako zcela optimální. Každý litr tekutiny, který ušetříte, se může hodit. Pojďme tedy na jednotlivé alternativy úspory vody.

Za dešťovku neplatíte!

Základem je využívání dešťové vody. Neplatíte za ni ani korunu. Vy byste si proto měli vytvořit systém zachycování dešťové vody. Ideální jsou svody okapů jak z obytných objektů, tak i garáží či skleníků. Alternativ je hodně a odstátá voda je pro rostliny mnohem lepší než voda z hadice. Ta se navíc často neskutečně prohřeje a pak teče zase hodně studená, což dává rostlinám vcelku solidní šoky. Výbornou volbou je také jímání vody z potoků, případně z jiných přírodních zdrojů.

Zásobník vody

Doba zalévání je nesmírně důležitá

Zalévat je zapotřebí buď večer, nebo časně ráno. V průběhu dne totiž jinak dochází k velmi rychlému vypařování vody. Tím pádem je pak zapotřebí následně rychle zalévat znova, což rozhodně není optimální.

Kypření půdy je základ

Určitě se zaměřte na pravidelné kypření půdy. Pokud ji načechráte, pak nevznikne tak jednoduše tvrdá a nepropustná krusta. Voda se pohodlně dostane až ke kořínkům, kde je jí pochopitelně nejvíce zapotřebí. Okopávání a kypření zabere čas, ale ve výsledku stoprocentně stojí za to.

Zalévání

Zastínění se také vyplatí

Výbornou volbu představuje také zastínění konkrétního místa, kde pěstujeme různé rostliny. Zastínění dokáže snížit míru odpařování až o solidních 60 %! Odpařování samozřejmě zabrání také mulčování. To se u většiny rostlin může bez problémů uplatnit. Klidně můžete mulčovat i okolí ovocných stromů. Budete mít jistotu, že získají dostatek vláhy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.