Okurky neloupejte. Slupku můžete využít hned několika způsoby

Slupka od okurky

Sklizeň okurek se rázem blíží a všichni už se těšíme. Zatím se můžeme vesele ládovat těmi ze supermarketů. Mnohé už po zimě chutnají výborně, a tak není důvod si této skvělé zeleniny nedopřávat. Mnohokrát takovou okurku vezmeme, oloupeme a následně použijeme do salátů nebo jen tak k nějaké jiné potravině. Samotné loupání ale není zrovna ideální záležitost. Slupka v sobě totiž ukrývá spousty lidskému tělu prospěšných látek. O co se vlastně jedná a jak lze slupky od okurek využít? Na to vám odpovíme právě v následujících řádcích.

Co vlastně slupky od okurek obsahují?

Spousty prospěšných látek. Začít bychom mohli třeba antioxidanty, jejichž prostřednictvím můžeme efektivně bojovat s volnými radikály. Ty působí proti zánětům a pomáhají v činnosti játrům. Mimo antioxidanty jsou slupky od okurek plné vlákniny a také vitamínu K. ten nabízí skvělý hojivý efekt a byla by škoda se o něj ochuzovat.

Okurka

Nejen na pleťové masky

V okurkách, respektive v jejich slupkách, se nachází také vcelku solidní porce oxidu křemičitého. Ten je velkým pomocníkem při vzniku kolagenu. Zdravá a pevná pokožka u konkrétního člověka je tak možná také důsledkem konzumace okurek včetně slupek. Ostatně mnohé krémy využívající se na pleť obsahují právě okurky a samozřejmě oxid křemičitý. Jestliže slupky doma použijete na pleť, pak zřejmě ušetříte za drahé kosmetické produkty.

Okurka

Bojíte se herbicidů na povrchu okurek?

Samozřejmě, kupovaná zelenina neoznačená jako bio je pochopitelně upravována prostřednictvím chemie. Jestliže ale okurku řádně omyjete čistou vodou, nemělo by vám vůbec nic hrozit. Není přitom vůbec nutné snažit se povrch okurky přejíždět kartáčkem a snažit se dostat všechny tyto látky pryč. Optimální je pochopitelně vypěstování vlastních okurek.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.